Konsultacje społeczne w Szczecinie
Szczecińscy policjanci organizują konsultacje społeczne wynikające z założeń „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Opracowanie mapy zagrożeń traktowane jest jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego niezwykle ważne jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie – głównie społecznościom lokalnym – skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Takim narzędziem jest „Mapa zagrożeń bezpieczeństwa”.
Stworzenie „Mapy zagrożeń” ma obrazować stan bezpieczeństwa na danym obszarze, wskazując zagrożenie przestępczością określonego rodzaju, szczególnymi uciążliwie wykroczeniami oraz patologiami. W procesie ich tworzenia poza wiedzą i danymi jakimi dysponuje Policja, bardzo ważne są sygnały i informacje płynące od społeczeństwa.
W tym celu Komenda Miejska Policji w Szczecinie wraz z Komisariatami Policji w Szczecinie organizuje spotkania w ramach konsultacji społecznych, w których uczestniczą przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, funkcjonariusze służb mundurowych, przedstawiciele Rad Osiedli, Związków, Stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta. Podczas spotkań uczestnicy przedstawiają swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące niebezpieczeństw występujących na terenie Szczecina. Uzyskane informacje wykorzystywane są w opracowywaniu „Map zagrożeń bezpieczeństwa”.
Dzisiaj odbyła się konsultacja społeczna w siedzibie Związku Emerytów i Rencistów w Szczecinie, w której wzięli udział szczecińscy Policjanci, Strażnicy Miejscy, Zarząd oraz członkowie Związku oraz mieszkańcy miasta.
asp. szt. Joanna Kowalska