Profilaktyka wobec współczesnych problemów
O współczesnych problemach społecznych i o roli profilaktyki w przeciwdziałaniu im, funkcjonariuszka szczecińskiej Policji rozmawiała z uczniami LO nr VII.
Profilaktyka - zapobieganie, przeciwdziałanie, uprzedzanie zdarzeń niepożądanych. Tak można w kilku słowach scharakteryzować jej cel i główne zadanie.
A czy profilaktyka wobec dzisiejszych problemów społecznych tego świata ma jakieś znaczenie? Czy warto po nią sięgać i czy faktycznie spełni swoja rolę?
W tym właśnie kontekście uczniowie klas mundurowych rozważali znaczenie profilaktyki wspólnie z funkcjonariuszka szczecińskiej Policji. Wspólnie zastanawiali się nad tym, jak dotrzeć do społeczeństwa z przekazem, który ma uchronić je przez niebezpieczeństwami dnia codziennego? Jak mówić o problemach, które czasami wydają się tak odległe i egzotyczne, że większość słuchaczy wychodzi z założenia, że przecież takie sytuacje im się nie przydarzą.
W rozważaniach tych tłem był jeden z największych problemów współczesnego świata, a mianowicie handel ludźmi. To zjawisko nadal wielu osobom kojarzy się z handlem niewolnikami lub co najwyżej, w odniesieniu do współczesnych czasów z prostytucją. Tymczasem zjawisko to ma ogromny zasięg i „wiele obliczy”.
Świadomość nadal jest niewielka, a więc ogromna w tym rola profilaktyki, której podstawowym narzędziem jest po prostu rozmawiać o problemie, nagłaśniać, analizować i wyciągać wnioski. Im większa świadomość istnienia jakiegoś problemu tym większa szansa, aby go uniknąć lub właściwie na niego zareagować.
Każdy może być profilaktykiem. Każdy może dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami i wiedzą, bo najlepiej i najbezpieczniej uczyć się na cudzych błędach.
asp. szt. Agnieszka Waszczyk/ZKS KMP