Aktualności

Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie

Data publikacji 23.09.2020

W dniach od 16-22 września 2020r. we wszystkich europejskich krajach prowadzona była akcja ROAD SAFTY DAYS, która była koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL, Komisję Europejską oraz Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Głównym celem akcji Road Safty Days jest przede wszystkim realizacja celu WIZJI ZERO, czyli zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Działania Road Safty Days polegają na współpracy Policji oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na terenie miasta Szczecin w akcji Road Safty Days wzięli udział policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wraz z policjantami z podległych Komisariatów Policji w Szczecinie oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Miejskiej.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie w dniach od 16-22 września realizował zaplanowane zadania:

• SPEED - podczas działań Road Safty Days każdego dnia policjanci WRD KMP w Szczecinie na I oraz II zmianie do służby wykorzystywali pojazd wyposażony w wideorejestrator. Głównym zadaniem funkcjonariuszy należących do zespołu SPEED było przede wszystkim ujawnianie kierujących pojazdami, którzy popełniali wykroczenia polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości.

• NIECHRONIONY UCZESTNIK RUCHU DROGOWEGO - były realizowane 16 września również z wykorzystaniem radiowozów nieoznakowanych w miejscach najbardziej niebezpiecznych dla pieszych oraz rowerzystów. Policjanci WRD KMP w Szczecinie ujawniali wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych wykroczeń popełnianych przez kierujących pojazdami jest omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Policjanci również zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów. Piesi uczestnicy ruchu drogowego popełniają najczęściej wykroczenie, które polega na przechodzeniu przez jezdnię, kiedy sygnalizator świetlny nadaje sygnał czerwony jak również często przebiegają przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. W czasie realizacji zadań dot. Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego funkcjonariusze równie dokonywali kontroli prędkości w rejonach najbardziej zagrożonych przejść dla pieszych. W ramach działań profilaktycznych policjanci WRD KMP w Szczecinie rozdawali elementy odblaskowe w postaci opasek odblaskowych, kamizelek oraz świateł na rower, które zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach projektu „EKO- BEZPIECZNI”.

• TELEFON - działania te były realizowane 17 września. Policjanci z WRD KMP w Szczecinie byli skoncentrowani na ujawnianiu kierujących pojazdami, którzy podczas jazdy korzystają z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy bardzo rozprasza kierującego pojazdem, ponieważ zamiast skoncentrować się na drodze oraz na tym co się na niej dzieje kierowca skupia swój wzrok na ekranie telefonu komórkowego.

• KASKADOWY POMIAR PRĘDKOŚCI - prędkość jest jednym z głównych powodów powstawania wypadków drogowych. Dlatego również w ramach akcji Road Safty Days 18 września policjanci z WRD KMP w Szczecinie wraz z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Miejskiej realizowali zdania związane z Kaskadowym Pomiarem Prędkości. Zdania te polegały na stworzeniu stałych posterunków na jednej trasie w różnych odległościach od siebie. Wspólne patrole podczas pełnionej służby były wyposażone w ręczne mierniki prędkości.

• PARKING- nieprawidłowo zaparkowane pojazdy również mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze, dlatego w dniu 18 września wspólne patrole policjantów z WRD KMP w Szczecinie wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej były ukierunkowanie na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy w miejscach niedozwolonych.

• TRZEŹWOŚĆ- nietrzeźwi kierujący są jednym z największych zagrożeń dla innych uczestników ruchu drogowego. Osoba będąca pod wpływem alkoholu bądź środków działających podobnie do alkoholu ma zdecydowany problem ze wzrokiem oraz koordynacją ruchów. Każda ilość spożytego alkoholu wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Dlatego w dniach 19,20,21 września na każdej zmianie policjanci z WRD KMP w Szczecinie podczas działań Road Safty Days realizowali działania Trzeźwość, które polegają na eliminowaniu z ruchu drogowego kierujących, będących w stanie nietrzeźwości.

• PRĘDKOŚĆ- działanie te są realizowane w dniach 19,20,21 września na II zmianie. Policjanci dokonują pomiaru prędkości za pomocą ręcznych mierników prędkości w miejscach niebezpiecznych dla pieszych jak i również w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi na przekroczenia prędkości przez kierujących pojazdami.

• PROFILAKTYKA- w ramach Road Safty Days policjanci z WRD KMP w Szczecinie rozdawali pieszym oraz rowerzystom elementy odblaskowe w postaci opasek odblaskowych, kamizelek oraz lampek na rower. Bardzo ważne jest uświadomienie uczestników ruchu drogowego jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych. Czasami najmniejszy odblask może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo. Policjanci odwiedzili również Terapeutyczne Przedszkole oraz Szkołę Podstawową SENSE. W tych placówkach znajdują się dzieci chorujące na autyzm. Kiedyś te chore dzieci dorosną i będą musiały poruszać się po ulicach miasta. Dlatego policjanci za pomocą materiałów dydaktycznych w postaci maty na której znajduje się ulica z przejściem dla pieszych uczą dzieci jak prawidłowo mają się zachowywać. Dzieci oraz uczniowie otrzymali również opaski odblaskowe oraz zawieszki odblaskowe na plecaki, które są realizowane w ramach projektu „EKO- BEZPIECZNI” przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie,

W czasie akcji Road Safty Days policjanci szczecińskiej drogówki ujawnili ponad 35 wykroczeń, które polegały na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o „50+” oraz ponad 15 kierujących na „podwójnym gazie”

Podnoszenie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego jest bardzo ważna, ponieważ każdy z nas odpowiada za wspólne bezpieczeństwo na drodze. Podczas poruszania się czy pieszo, rowerem czy też samochodem zachowujmy zdrowy rozsądek i szczególną ostrożność. Wspólnie musimy dążyć do realizacji wizji zero- nie tylko podczas akcji Road Safty Days, ale podczas całego roku.

 

sierż. sztab. Natalia Misiewicz/ZKS KMP

  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
  • Podsumowanie „Road Safety Days” w Szczecinie
Powrót na górę strony