Aktualności

Policyjny Dzień Odblasków w Szczecinie

Data publikacji 01.10.2021

Dziś, 1 października obchodzimy Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. Celem tego projektu jest oczywiście zachęcanie jak największej liczby „Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego” do korzystania z elementów odblaskowych nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.

Element odblaskowy to niezbędny element naszego ubioru, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej. Pozwala on dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów, w różnych warunkach pogodowych. To daje szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia osoby, w sposób niezagrażający jej bezpieczeństwu.

Według przepisu Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, w Polsce obowiązuje używanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. My jednak zachęcamy, aby nosić je również w obszarze zabudowanym. Na nieoświetlonych ulicach, po zmierzchu, kierowcy zazwyczaj widzą jedynie światła pojazdu jadącego z przeciwnego kierunku, pieszego zauważają w ostatniej chwili. Jeżeli kierowca zauważy wcześniej takiego pieszego, który posiada element odblaskowy, to zyskuje kilka cennych sekund, aby móc wykonać odpowiedni manewr.

Takie elementy odblaskowe należy nosić na wierzchniej odzieży i powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu. W związku z warunkami atmosferycznymi oraz porą roku zazwyczaj zakładamy na siebie odzież wierzchnią w ciemnych barwach, nie rzadko też zakładamy na głowę kaptur, a do ręki bierzemy jeszcze parasol. Takie elementy ograniczają naszą widoczność, nie pozwalają nam się swobodnie rozglądać na drodze, a przecież jedynie nasze sprawnie działające zmysły wzroku i słuchu mogą uchronić nas od tragedii.

Dziś policjanci szczecińskiej drogówki rozdawali elementy odblaskowe mieszkańcom naszego miasta oraz promowali „modę odblaskową” zgodnie z hasłem ŚWIEĆ PRZYKŁADEM.

 

asp. sztab. Krzysztof Prostko/ZKS KMP

  • Policyjny Dzień Odblasków w Szczecinie
  • Policyjny Dzień Odblasków w Szczecinie
  • Policyjny Dzień Odblasków w Szczecinie
  • Policyjny Dzień Odblasków w Szczecinie
  • Policyjny Dzień Odblasków w Szczecinie
Powrót na górę strony