Czworonożni funkcjonariusze szczecińskiej Policji
W Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie służbę pełni 7 przewodników i 14 psów służbowych. Większość z nich to psy patrolowo-tropiące. Oznacza to, że mogą one być wykorzystywane zarówno do działań związanych z zabezpieczaniem imprez masowych i zgromadzeń, jak i do zatrzymań osób, tropienia na miejscach zdarzeń czy przeszukiwania terenu w celu odnalezienia osoby zaginionej.
W Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie służbę pełni 14 psów rasy terrier, owczarki niemieckie i belgijskie. Ich praca jest niezwykle ważna w pierwszych chwilach po zdarzeniu. To również psy ratują ludzkie życie, odnajdując osoby zaginione, tropią przestępców, znajdują narkotyki oraz pomagają znaleźć i zneutralizować zagrożenie policyjnemu pirotechnikowi. Jak wyglądają bohaterowie, o których na co dzień niewiele się mówi? Zachęcamy do obejrzenia filmu i jednocześnie zapraszamy do wstąpienia w szeregi szczecińskiej Policji, w której macie możliwość służyć razem z czworonożnym partnerem.
Psy do pracy w Policji dobiera się w taki sposób, aby spełniały kryteria zdrowotne i użytkowe, zapewniające przydatność zwierzęcia do użycia go w celu ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia, a także do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Czworonożny kandydat musi być przede wszystkim zdrowy i nie może być płochliwy. Pies pracujący w Policji musi być też odporny na stres i bezwarunkowo posłuszny swojemu przewodnikowi. Zanim jednak trafi do służby, musi przejść swoje pierwsze szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam przez około 6 miesięcy nabywa umiejętności pokonywania przeszkód oraz uczy się posłuszeństwa. Pozytywnie zakończone szkolenie kończy się wydaniem atestu, zaświadczającego, że pies jest zdolny do służby. Chcąc utrzymać sprawność "czworonożnych funkcjonariuszy", ich przewodnicy stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi pupilami, dbając o ich nienaganną kondycję.
Natura obdarowała psa niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami – węchu, słuchu i wzroku oraz instynktami o dużym znaczeniu dla człowieka. Węch psa jest szczególnie wrażliwy na zapachy pochodzenia organicznego, a więc wydzielane przez ludzi i zwierzęta.
Badania wykazały, że:
- wzrok - pole widzenia u psa wynosi 250 stopni, natomiast u człowieka - 180
- słuch - pies 40 tys Hz, człowiek – 10-20 tys Hz
- węch - pies posiada 220 ml komórek węchowych, natomiast człowiek tylko – 5 ml.
- Pies ponadto zapamiętuje ok. 600 tys. zapachów wraz z ich przeznaczeniem.
Psy używane są powszechnie do pracy w Policji we wszystkich krajach świata, szczególnie do patrolowania oraz tropienia. Najbardziej popularny jest owczarek niemiecki. Z innych ras przydatnych w służbie policyjnej należy wymienić rottweilery, sznaucery, owczarki belgijskie, dobermany oraz labradory. Psy w Polskiej Policji są szkolone nie tylko do patrolowania i tropienia, lecz także jako psy specjalne stanowiące odrębną kategorię psów służbowych. Są to psy do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i łusek, zwłok ludzkich, ratownictwa wodnego, a także do działań antyterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi.
Najwięcej jednak psów używanych jest do działań prewencyjnych jako psy patrolowo-tropiące. W określonych sytuacjach mogą być używane w charakterze środków przymusu bezpośredniego.
Jako środków przymusy psów używa się do:
- odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
- przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez uprawnionego obszary, obiekty lub urządzenia;
- ochrony porządku lub bezpieczeństwa na obszarach lub w obiektach chronionych przez uprawnionego;
- przeciwdziałania zamachowi na nienaruszalność granicy państwowej w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej;
- zatrzymania osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
- pokonania czynnego oporu;
- zapewnienia bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia;
- ujęcia osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą.
Pies służbowy wykorzystywany jako środek przymusu bezpośredniego powinien mieć założony kaganiec. Od tego wymagania można odstąpić w sytuacjach gdy:
- został wytresowany do działania bez kagańca;
- użycie psa służbowego służy do:
- odparcia zamachu na życie lub zdrowie uprawnionego lub innej osoby;
- wykonywania czynności służbowych wobec osób, w stosunku do których użycie broni palnej jest dopuszczalne w przypadkach, o których mowa w:
- art. 45 pkt 1 lit. a-c, pkt 2 i 3, Ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej;
- art. 45 pkt 1 lit. a-c i pkt 2 - gdy uprawnionym jest pracownik ochrony, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 Ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.
KGP/ZKS KMP
Film Pieski_KMP_konwert.mp4
Pobierz plik Pieski_KMP_konwert.mp4 (format mp4 - rozmiar 44.04 MB)