Aktualności

UWAGA na oszustów żerujących na empatii osób starszych! Choć to problem, który dotyczy całego kraju, przestępcy ponownie atakują w Szczecinie

Zdarza się, że przekonani, że pomagają, wyrzucają w worku oszczędności swojego życia przez balkon obcej osobie. Zmanipulowani podstępnymi socjotechnikami mają jeden cel: uchronić krewnych przed rzekomymi konsekwencjami w wymyślonej przez przestępców historii. Szczecińscy seniorzy nadal są w niebezpieczeństwie. Na ich pieniądze i kosztowności czyhają oszuści, którzy prześcigają się w wymyślaniu różnych metod i legend. Bądźmy czujni i ostrzeżmy swoich dziadków i rodziców.

Przebiegli i bezczelni przestępcy nie cofną się przed niczym, by pozbawić swoje ofiary ostatniego grosza. Do modyfikowanych przez siebie metod „na wnuczka”, „na policjanta”, „na oficera CBA”, „na pracownika banku” wymyślają kolejne historie. Telefonują do ofiary i w podstępny sposób, podczas rozmowy uzyskują informacje o stanie posiadania, wieku, imionach krewnych. Z chwilą ujawnienia takich informacji przez telefon seniorzy wpadają w ich sieć i zaczynają grę według zaplanowanych przez oszustów reguł.


Dla uwiarygodnienia swojej legendy, oszuści uciekają się wręcz do teatralnych gestów – płaczą do słuchawki, krzyczą, żądają przekazania pieniędzy, wytwarzając jednocześnie poczucie konieczności podjęcia decyzji tu i teraz. Każda sekunda zwłoki według osoby po drugiej stronie słuchawki spowoduje nieodwracalne konsekwencje dla rzekomego wnuczka, czy innego członka rodziny, który najczęściej według legendy oszustów wpadł w tarapaty i aby się wykupić, potrzebuje dużej ilości gotówki. To są bardzo sprytnie opracowane działania, oparte na sztuczkach socjotechnicznych, a najlepszym sposobem na uniknięcie stania się ofiarą przestępców jest wiedza, co zrobić, kiedy taki telefon odbierze którykolwiek członek naszej rodziny.


PAMIĘTAJMY:


- Policjanci, ani żadni funkcjonariusze innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy też danych konta osobistego w banku i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Natychmiast poinformuj o tym Policję.


- Jeżeli ktoś twierdzi, że jest naszą rodziną, bądź przedstawicielem służb państwowych weryfikujmy tego rodzaju informacje. Aby to zrobić, rozłączmy połączenie i po upewnieniu się, że w słuchawce jest wolny sygnał zadzwońmy pod numer członka rodziny lub numer alarmowy służby na który powoływał się nasz rozmówca.


- Zwracajmy również uwagę na to, aby nigdy nie przekazywać osobom, których nie znamy naszych prywatnych numerów telefonów komórkowych, adresu zamieszkania, numerów kont bankowych itp. Musimy mieć świadomość, że tego rodzaju informacje wykorzystane zostać mogą przez oszustów.


- Bardzo ważną sprawą jest również to, aby nie zgadywać personaliów osoby która do nas dzwoni i stanowczo żądać przedstawienia się rozmówcy. Oszuści bardzo często podszywają się pod dane personalne osób, które wcześniej zostały im wyjawione przez samych pokrzywdzonych.


ZKS KMP

  • UWAGA na oszustów żerujących na empatii osób starszych! Choć to problem, który dotyczy całego kraju, przestępcy ponownie atakują w Szczecinie
Powrót na górę strony