Aktualności

UWAGA na oszustów w Szczecinie! Ponownie dzwonią do seniorów

Tylko wczoraj, 9 sierpnia szczecińscy seniorzy oszukani metodą „na policjanta”/”członka rodziny” stracili ponad 40 tysięcy złotych. Ostrzeżmy swoich dziadków i rodziców przed oszustami. Oni nie cofną się przed niczym, by pozbawić oszczędności życia naszych seniorów.

Przebiegli i bezczelni przestępcy nie cofną się przed niczym, by pozbawić swoje ofiary ostatniego grosza. Do modyfikowanych przez siebie metod „na wnuczka”, „na policjanta”, „na oficera CBA”, „na pracownika banku” wymyślają kolejne historie. Telefonują do ofiary i w podstępny sposób, podczas rozmowy uzyskują informacje o stanie posiadania, wieku, imionach krewnych. Z chwilą ujawnienia takich informacji przez telefon seniorzy wpadają w ich sieć i zaczynają grę według zaplanowanych przez oszustów reguł. Tym razem dzwonią do seniorów i przedstawiają legendę, według której członek rodziny spowodował tragiczny w skutkach wypadek samochodowy. Aby uniknąć konsekwencji senior ma wpłacić ogromną kwotę pieniędzy, po które przyjdzie „ktoś z policji”.


Przy takiej manipulacji i wręcz teatralnych sztuczkach polegających na płaczu i groźbach bezradni seniorzy postawieni w sytuacji konieczności podjęcia decyzji tu i teraz niestety ulegają oszustom. Ostrzeżmy swoich bliskich i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa :


- Policjanci, ani żadni funkcjonariusze innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy też danych konta osobistego w banku i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy. Natychmiast poinformuj o tym Policję.


- Jeżeli ktoś twierdzi, że jest naszą rodziną, bądź przedstawicielem służb państwowych weryfikujmy tego rodzaju informacje. Aby to zrobić, rozłączmy połączenie i po upewnieniu się, że w słuchawce jest wolny sygnał zadzwońmy pod numer członka rodziny lub numer alarmowy służby na który powoływał się nasz rozmówca.

 

- Zwracajmy również uwagę na to, aby nigdy nie przekazywać osobom, których nie znamy naszych prywatnych numerów telefonów komórkowych, adresu zamieszkania, numerów kont bankowych itp. Musimy mieć świadomość, że tego rodzaju informacje wykorzystane zostać mogą przez oszustów.


- Bardzo ważną sprawą jest również to, aby nie zgadywać personaliów osoby która do nas dzwoni i stanowczo żądać przedstawienia się rozmówcy. Oszuści bardzo często podszywają się pod dane personalne osób, które wcześniej zostały im wyjawione przez samych pokrzywdzonych.

 

ZKS KMP

  • UWAGA na oszustów w Szczecinie! Ponownie dzwonią do seniorów
Powrót na górę strony