Szczecińscy policjanci radzą jak postępować w trakcie upałów
Słoneczna pogoda oraz wysokie temperatury, które od dłuższego czasu przekraczają 30 stopni Celsjusza dają się we znaki każdemu. Pamiętajmy zatem o wymagających naszej opieki dzieciach, osobach starszych, niepełnosprawnych oraz zwierzętach. Nie pozostawiajmy dzieci ani zwierząt pod żadnym pozorem w nagrzanych samochodach gdzie narażone są na przegrzanie organizmu, które może doprowadzić nawet do śmierci.
Funkcjonariuszki z Wydziału Prewencji KMP w Szczecinie przeprowadziły kolejne działania profilaktyczno - informacyjne, których celem jest przypomnienie, jak należy zabezpieczyć się przed wysokimi temperaturami. Wskazały, iż podstawową zasadą jest nawadnianie organizmu, więc każdy odbiorca spotkania otrzymał wodę mineralną. Szczególnie przy tak wysokich temperaturach powietrza pamiętajmy, że to właśnie zwykła woda, pomoże w ugaszeniu pragnienia i zapobiegnie odwodnieniu organizmu.
Nie zapominajmy również o nakryciu głowy, które może uchronić nas przed udarem, ubierajmy się w luźną i jasną odzież, która odbija promienie słoneczne oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała, nośmy okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV aby skutecznie chronić oczy, na słońcu przebywajmy jak najkrócej i opalajmy się z rozsądkiem, używając środków ochrony przed promieniami słonecznymi.
Nie bądźmy obojętni, gdy zauważymy że osoba lub zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu i niezwłocznie poinformujmy służby ratunkowe pod nr 112. Pamiętajmy również o tym, że jeśli w naszej ocenie dłuższe pozostawienie dziecka czy zwierzęcia w samochodzie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie się go z pojazdu.
st. asp. Edyta Żeglarska/ZKS KMP