Seniorze nie daj się oszukać!
Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji szczecińskiej komendy spotkali się wczoraj z dyrekcją DPS „Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ul. Romera w Szczecinie, aby zwrócić uwagę podopiecznych na problem jakim są oszustwa metodą „na policjanta/wnuczka”. Sprawcy różnymi sposobami wykorzystując łatwowierność, niepełnosprawność i podeszły wiek osób przejmując ich majątki.
Ofiarami oszustów są głównie seniorzy czyli osoby, które potrzebują pomocy, uwagi i troski, a tracą zdrowie i pieniądze.
Funkcjonariusze umieścili plakaty informacyjne w ośrodku, a w najbliższym czasie osobiście spotkają się z seniorami, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość jakimi metodami posługują się przestępcy wykorzystując nadmierne zaufanie osób starszych.
W związku z tym, że w ostatnim czasie nasiliły się przypadki oszustw metodą na "wnuczka" oraz „policjanta” policja po raz kolejny przypomina:
• zawsze kierujmy się zasadą „ograniczonego zaufania”,
• w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się za naszego krewnego,
• skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania „tragicznej” informacji, która miała być powodem pożyczki,
• pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
• przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji,
• pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę,
• zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa kilka minut) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na Policję.
st. asp. Edyta Żeglarska/ZKS KMP