Aktualności

BEZPIECZNIEJ NA DROGACH: Szczecińska „Drogówka” podsumowała weekend

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie zatrzymali w miniony weekend 12 kierujących pod wpływem alkoholu, ponad 200 piratów drogowych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość, a pięciu kierującym zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drodze i wysokich kar finansowych, w dalszym ciągu kierujący łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

Prędkość jest kluczowym czynnikiem wpływającym na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i ich skutków. Nadmierna prędkość lub jej niedostosowanie do warunków drogowych niesie za sobą zagrożenie zarówno dla nas samych, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają, nawet po wprowadzeniu nowego taryfikatora. Podczas minionego weekendu w Szczecinie policjanci z tutejszej drogówki zatrzymali do kontroli ponad 200 kierujących ze „zbyt ciężką nogą”, a pięciu kierującym, zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

Warto również przypomnieć, że osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu są jednym z największych zagrożeń na drodze. Są śmiertelnym niebezpieczeństwem dla siebie oraz innych osób poruszających się po drodze. Wypity alkohol ma zdecydowany wpływ na działanie naszego organizmu, ponieważ ogranicza naszą koordynację ruchową, zaburza odbiór bodźców psychofizycznych, co wpływa na bezpieczeństwo. W weekend podczas prowadzonych kontroli funkcjonariusze zatrzymali 12 nieodpowiedzialnych kierujących. Nie zabrakło również dwóch kierujących, którzy pomimo braku uprawnień do kierowania pojazdami, wsiedli za kierownicę, stwarzając poważne zagrożenie dla innych uczestników dróg.
Przypominamy również, że od 17 września obowiązuje zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów karnych. Obowiązują one przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia, a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostały również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego ma tzw. "recydywa". Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy jest dwukrotnie wyższy niż dotychczas.


ZKS KMP

 

Powrót na górę strony