Policjanci szczecińskiej drogówki odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Podczas spotkania omówione zostały kwestie związane z bezpieczeństwem na drodze oraz zagrożeniami jakie mogą spotkać Seniorów w otaczającym ich świecie. Wspólnie przeanalizowano sytuacje, które wzbudziły zaniepokojenie słuchaczy.
Uczestnicy spotkania chętnie wymieniali się własnymi doświadczeniami, opowiadali o zagrożeniach jakie ich spotkały. Policyjne dane pokazują, że seniorzy, czyli osoby powyżej 60 roku życia to najliczniejsza grupa wiekowa wśród pieszych, którzy są ofiarami śmiertelnymi wypadków drogowych.
Najczęściej do potrąceń z udziałem pieszych dochodzi niestety na wyznaczonych przejściach dla pieszych. Powinno być to wbrew pozorom bezpieczne miejsce do przemieszczania się pieszo z jednej na drugą stronę jezdni. Pamiętajmy, aby podczas przechodzenia przez jezdnię upewnić się czy nic nie jedzie. Zróbmy ten słynny ruch głową „lewo, prawo i jeszcze raz w lewo”. Ważne jest również, aby nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą samochodu, to pozwoli nam ocenić sytuację oraz zachowanie osoby za kierownicą. Bardzo ważne jest również zachowanie czujności, gdy przechodzimy przez przejście dla pieszych z sygnalizatorem świetlnym. Mimo, że mamy zielone światło to i tak należy się upewnić, czy kierowca właściwie zareagował. Podczas pełnienia służby na drodze policjanci szczecińskiej drogówki często widzą jak osoby w wieku senioralnym przechodzą jezdnię na tzw. skróty. Często takie skróty kończą się tragicznie.
Na koniec spotkania funkcjonariusze wręczyli seniorom karty ICE.
sierż. sztab. Natalia Misiewicz, asp.sztab. Krzysztof Prostko/ZKS KMP