Szczecińscy wodniacy sprawdzali w jakich warunkach prowadzony jest handel żywymi rybami
Policjanci Referatu Wodnego w swojej codziennej działalności na rzecz ochrony środowiska i zachowania bioróżnorodności nie ograniczają się wyłącznie do obecności w pobliżu rzek i jezior. Przedświąteczne zainteresowanie zakupem ryb, w szczególności karpia spowodowało, że funkcjonariusze odwiedzili placówki handlowe oraz targowiska miejskie, gdzie sprawdzali w jakich warunkach prowadzony jest handel.
Funkcjonariusze zwracali uwagę na kwestie związane ze sprzedażą żywych ryb oraz legalności ich pochodzenia. Pamiętajmy, zwierzęta też odczuwają ból! Przenosząc żywego karpia w torbie, jesteśmy zobowiązani zapewnić mu wystarczającą ilość wody i miejsca. Rybę należy uśmiercić humanitarnie, tak aby oszczędzić jej zbędnego bólu i stresu.
- jeśli kupujemy żywą rybę należy zadbać aby miała wystarczająco dużo wody, zwykła torebka foliowa nie może przywierać do powierzchni ryby;
- wielkość torby używanej do przenoszenia żywej ryby musi być wystarczająca aby zwierzę znajdowało się w naturalnej pozycji, ciało nie może być wygięte;
- czas transportu żywej ryby do domu powinien być jak najkrótszy;
Zwierzę to nie rzecz, to istota zdolna do odczuwania bólu któremu należy się humanitarne traktowanie. Policjanci apelują o kontakt pod numerem alarmowym 112 w przypadku ujawnienia złego ich traktowania. Ustawa o ochronie zwierząt za znęcanie się nad zwierzęciem przewiduję karę do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku szczególnego okrucieństwa, kara ta wzrasta do 5 lat.
mł. asp. Rafał Nicki/ZKS KMP