Aktualności

UWAGA! Bądźmy czujni. Oszuści metodą „na wnuczka” i „na policjanta” ponownie atakują w Szczecinie

Nie po raz pierwszy ostrzegamy przed oszustami, którzy bez skrupułów manipulują starsze osoby i odbierają oszczędności ich życia. Tylko wczoraj (wtorek) w ten sposób zostało przekazane przestępcom 50 tysięcy złotych. Dlatego policjanci przypominają, by rozmawiać z członkami naszych rodzin o metodach działań przestępców i chronić ich oszczędności.

Fałszywy wnuczek, policjant, córka, pracownik ZUS – o kim byśmy nie mówili, cel działania oszustów podszywających się pod te zawody jest ten sam – odebrać oszczędności całego życia. Praca prewencyjna i apele funkcjonariuszy są niezbędne i widać to po reakcjach osób, do których dzwonili oszuści – większość z nich w porę kończy rozmowę i informuje organy ścigania. Ale zdarzają się również przypadki, które potwierdzają, że nie każdy o takich sytuacjach słyszał. Dlatego policjanci namawiają do tego, by przestrzegać starszych członków naszych rodzin przed oszustami i metodami ich działań.


Tylko w Szczecinie we wtorek przestępcy oszukali starszych mieszkańców na kwotę ponad 50 tysięcy złotych.


Przestępcy dzwonią do seniorów i podając się za funkcjonariusza Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji przedstawiają legendę, według której członek rodziny spowodował tragiczny w skutkach wypadek samochodowy. Aby uniknąć konsekwencji senior ma przekazać ogromną kwotę pieniędzy, po które przyjdzie wyznaczona osoba.


Przy takiej manipulacji i wręcz teatralnych sztuczkach polegających na płaczu i groźbach bezradni seniorzy postawieni w sytuacji konieczności podjęcia decyzji tu i teraz niestety ulegają oszustom.


Ostrzeżmy swoich bliskich i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:


- Policjanci, ani żadni funkcjonariusze innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy. Natychmiast poinformuj o tym Policję.


- Jeżeli ktoś twierdzi, że jest naszą rodziną weryfikujmy tego rodzaju informacje. Aby to zrobić, rozłączmy połączenie i po upewnieniu się, że w słuchawce jest wolny sygnał zadzwońmy pod numer członka rodziny lub numer alarmowy służby, na który powoływał się nasz rozmówca.

 

- Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.


- Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy.


- Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.


- Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

ZKS KMP

  • UWAGA! Bądźmy czujni. Oszuści metodą „na wnuczka” i „na policjanta” ponownie atakują w Szczecinie
Powrót na górę strony