Szczecińscy policjanci przygotowani do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie tegorocznych ferii (film)
Ferie zimowe to czas relaksu i dobrej zabawy, natomiast dla policjantów to okres wzmożonej pracy. Briefingiem prasowym rozpoczęły się działania szczecińskich mundurowych na rzecz bezpieczeństwa wypoczywających w czasie zimowych ferii. W czasie spotkania funkcjonariusze zaprezentowali przykładową kontrolę autobusu jak i omówili ogólne zasady bezpieczeństwa w tym okresie.
W spotkaniu brali udział policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie wraz z Zastępcą Naczelnika kom. Martą Kucharską.
Mundurowi przeprowadzili przykładową kontrolę autobusu na ul. Sambora w Szczecinie, gdzie zazwyczaj są prowadzone takie czynności. Policjanci sprawdzili przede wszystkim stan trzeźwości kierowcy, wymagane dokumenty do przewozu osób oraz ocenili stan techniczny autokaru.
Takie kontrole będą prowadzone przez cały okres ferii na terenie Szczecina. Mundurowi będą zawracali szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w autobusach, jak i w samochodach osobowych, a także na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia bagażu, czas pracy kierowców (w przypadku przewozów autobusowych). Obligatoryjnie prowadzone będą także badania stanu trzeźwości kierujących. Policjanci będą reagowali na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Każda osoba chcąca zgłosić kontrolę autokaru może skontaktować się z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie pod numerem telefonu 47 781 30 33.
Celem planowanych działa szczecińskich mundurowych jest zapewnienie zatem bezpieczeństwa na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miasta.
Na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu nie tylko z powodu wyjazdów, ale również w związku z powrotami dzieci z innych województw, które już kończą ferie.
Podczas kontroli funkcjonariusze przypominali, żeby decydując się na podróż pamiętać, aby w czasie jazdy zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zasad bezpieczeństwa i kierować się zdrowym rozsądkiem. Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy postępować tak, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy życia.
Aura nie sprzyja prawda zabawom na śniegu niemniej jednak zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach sprawiają wiele radości i wzmacniają naszą kondycję fizyczną. Pamiętajmy jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
- Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie czy gałęzie drzew. Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru. Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
- Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
- Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe.
- Bawiąc się śnieżkami, zachowaj ostrożność. Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała. Nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego i jest naruszeniem przepisów prawnych.
- Gdy jeździsz na łyżwach, korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.
- Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów i rzek. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. Zachęcamy do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.
- Idąc na spacer koniecznie zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby.
- Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy. Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie i jest naruszeniem przepisów prawnych.
- Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
- Zawsze informuj rodziców lub opiekunów gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
- Nigdy nie oddalaj się z osobami obcymi, osobom takim nie otwieraj też drzwi domu czy mieszkania.
- Po zmroku noś odblaski, poruszaj się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodź wyłącznie w miejscach oznaczonych.
- Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
Informacje dla rodziców:
- Jeżeli decydujesz się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdź dokładnie jego organizatora. Upewnij się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- Decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, pamiętaj o zapewnieniu mu opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Wybierz trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Zrezygnuj ze stromych stoków, na których nie poradzi sobie z jazdą.
- Pamiętaj, że osoby do 16. roku życia mają bezwzględny obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów.
Istotną kwestią jest również zadbanie o swoje mienie
Nie dajmy szans włamywaczom!
- Przed wyjazdem na ferie poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas Twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, odbierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
- Pamiętaj również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
- Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Bezpieczne będą czekały na Twój powrót.
- Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętaj, złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
- Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z ferii zamieszczaj dopiero po powrocie.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii. Każdy z nas dba o bezpieczeństwo. Bądźmy ostrożni, zachowajmy rozsądek we wszystkich naszych działaniach.
ZKS KMP/KGP
Film Bezpieczne_Ferie_konwert.mp4
Opis filmu: Szczecińscy policjanci przygotowani do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie tegorocznych ferii
Pobierz plik Bezpieczne_Ferie_konwert.mp4 (format mp4 - rozmiar 45.35 MB)