Aktualności

Coraz więcej jednośladów na szczecińskich drogach i ulicach – jedźmy bezpiecznie

Data publikacji 06.05.2023

Już powoli kończy się długi majowy weekend. Dla niektórych z nas był to czas aktywnego wypoczynku. Bardzo dużo osób porusza się po ulicach naszego miasta rowerem czy też hulajnogą. Uważajmy na siebie, przestrzegajmy przepisów. Dla każdego znajdzie się miejsce na drodze

Rower - to coraz bardziej popularny środek transportu. Powinien być  on odpowiednio przygotowany oraz wyposażony. Z przodu musi znajdować się co najmniej jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej, które może być migające. Z tyłu powinno znajdować się odblaskowe światło barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne również barwy czerwonej, które może być migające. Bardzo ważne jest to, aby w rowerze był co najmniej jeden sprawnie działający hamulec. Powinniśmy przed jazdą rowerem sprawdzić czy mamy sprawnie działający dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Jeżeli wybieramy się na przejażdżkę rowerową to zadbajmy o to, aby było bezpiecznie. Dlatego warto pamiętać, żeby założyć kask ochronny na głowę oraz mieć na sobie elementy odblaskowe w postaci opaski, kamizelki lub odzieży.

O czym należy pamiętać?

  • należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić
  • rower jest pojazdem i może się poruszać po jezdni, jeśli wzdłuż niej nie ma drogi dla rowerów
  • jadąc jezdnią pamiętajmy o zasadach ruchu drogowego
  • zawsze jedźmy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, starajmy się jednak omijać ubytki w jezdni i studzienki
  • do przemieszczania się rowerem po chodniku jesteśmy uprawnieni, kiedy na drodze kierowcy samochodów mogą jechać z prędkością większą niż 50 km/h.

Hulajnoga -   poruszanie się hulajnogą w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, ale mają skończone 10 lat, wymagane jest prawo jazdy kat. AM, które zastąpiło kartę motorowerową lub karta rowerowa albo prawo jazdy kat. B1 lub T. Dodatkowo nie można poruszać się na hulajnodze elektrycznej z prędkością wyższą niż 20 km/h. Poruszając się hulajnoga elektryczną nie musimy korzystać z kasku ochronnego  i elementów odblaskowych jednak jest to wskazane dla poprawy naszego bezpieczeństwa.

 

O czym należy pamiętać?

  • należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierz skręcić z dopuszczalną prędkością jazdy do 20 km/h,
  • w przypadki braku drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, można korzystać z jezdni  na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h
  • wyjątkowo dopuszcza się ruch po chodniku lub drodze dla pieszych gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów   z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Pamiętajmy !! Spokojna rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.

 

ZKS KMP

Powrót na górę strony