Aktualności

Zachowajmy bezpieczeństwo nad wodą podczas letniego wypoczynku- nie zostawiajmy rozsądku w domu

Data publikacji 25.07.2023

Ostatnie dni były okresem wytężonej pracy dla szczecińskiej Policji Wodnej. Niestety wakacyjne rozluźnienie w połączeniu ze znakomitą pogodą osłabiło czujność niektórych z nas i naraziło na poważne konsekwencje nie tylko prawne ale przede wszystkim zdrowotne.

W miniony weekend policjanci dwukrotnie zmuszeni byli interweniować wobec osób które wskoczyły do wody na szczecińskich bulwarach. Na szczęście doskonała współpraca ze Szczecińskim Wodnych Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym pozwoliła na szybkie wydobycie osób z rzeki i przetransportowanie ich na bezpieczny brzeg. Osoby te były pod znacznym wpływem alkoholu,  ze względu na zagrożenie jakie sprawiali swoim zachowaniem -  poza grzywną czekało ich również doprowadzenie do izby wytrzeźwień oraz konsekwencje z tego wynikające.

Alkohol był również powodem interwencji w szczecińskim porcie, gdzie około 8 metrowy jacht miał płynąć niebezpiecznie, uderzać o nabrzeża. Badanie trzeźwości sternika  wykazało ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, wobec czego osobie uniemożliwiono dalsza żeglugę. Sternik łodzi został zatrzymany, następnie po wytrzeźwieniu będzie odpowiadał przed sądem za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Policjanci Referatu Wodnego jednak pełnią rolę  nie tylko  represyjną wobec sprawców przestępstw i wykroczeń. Najbardziej na sercu leży policjantom bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, życie ludzkie stawiając nade wszystko.

Przykładem może być mieszany patrol policjanta z żołnierzem Żandarmerii Wojskowej którzy po raz kolejny pomogli osobie w potrzebie. Kontrolując akwen Międzyodrza funkcjonariusze zauważyli sternika zanurzonego w wodzie oraz uszkodzony skuter wodny. Okazało się że awaria spowodowała nabieranie wody przez jednostkę, której groziło zatonięcie. Wodniacy podjęli mężczyznę z wody oraz przetransportowali do najbliższego bezpiecznego brzegu. Udało się nawet uratować skuter, który po odholowaniu do brzegu, mężczyzna zabezpieczył już we własnym zakresie.

Wakacyjne działania funckjonariuszy odbywają sie w ramach projektu "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Jest to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna i poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą.

Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne, firmy prowadzące usługi rekreacyjno-turystyczne itp.).

W okresie wakacji w trakcie przeprowadzania plenerowych spotkań z dziećmi i młodzieżą, zorganizowanych spotkań informacyjnych i informacyjno-edukacyjnych, policjanci realizujący zadania z zakresu profilaktyki społecznej, informują o sposobach bezpiecznego zachowania się w trakcie całego sezonu wakacyjnego, szczególnie podczas wypoczynku w wodzie i nad wodą oraz w górach. Projekt realizowany jest do końca września 2023 r.

Na potrzeby działań opracowane zostały materiały informacyjno-edukacyjne w postaci informatorów oraz plakatów konkursowych.

W ramach akcji został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. "Artystyczny przeWODNIK", promujący bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia.

Partnerem projektu jest Fundacja PZU.

 

mł. asp. Rafał Nicki/ZKS KMP

Powrót na górę strony