Szczecińscy wodniacy dbają o bezpieczeństwo podczas wakacji i pomagają gdy jest taka konieczność
W związku z wakacyjną aurą policjanci Referatu Wodnego wraz z innymi współpracującymi służbami intensyfikują patrole wodne, mające na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie naszego miasta. W szczególności sprawdzane są miejsca gdzie młodzież kąpie się bez dozoru ratowników oraz prowadzone są działania profilaktyczne, ukazujące zagrożenia płynące z korzystania z tzw. „dzikich kąpielisk”. Policjanci kontrolują również trzeźwość sterników oraz niezbędne wyposażenie ratunkowe na łodziach.
Oprócz powyższych zadań szczecińscy wodniacy służą pomocą, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. W mijającym tygodniu mundurowi w trakcie patrolowania kanału Odyńca przy pomocy specjalistycznych urządzeń optycznych zauważyli na jednostce pływającej kobietę, która nadawała międzynarodowy znak wzywania pomocy.
Niezwłocznie przy pomocy sygnałów uprzywilejowania policjanci podpłynęli do tej jednostki. Okazało się, że to 8 metrowy jacht pod niemiecką banderą, który uległ awarii i utracił silnik zaburtowy.
Dowodzący statkiem chciał płynąć do macierzystego portu w Berlinie ale niestety nie mógł kontynuować drogi. Jednostka utraciła manewrowość i w wyniku silnego wiatru dryfowała w kierunku barierek, co stwarzało niebezpieczeństwo
Mundurowi podali hol jednostce i za jego pomocą odciągnęli jacht w bezpieczne miejsce, przystań przystosowaną do cumowania takiego typu jednostek.
Wakacyjne działania funckjonariuszy odbywają sie w ramach projektu "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Jest to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna i poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą.
Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne, firmy prowadzące usługi rekreacyjno-turystyczne itp.).
W okresie wakacji w trakcie przeprowadzania plenerowych spotkań z dziećmi i młodzieżą, zorganizowanych spotkań informacyjnych i informacyjno-edukacyjnych, policjanci realizujący zadania z zakresu profilaktyki społecznej, informują o sposobach bezpiecznego zachowania się w trakcie całego sezonu wakacyjnego, szczególnie podczas wypoczynku w wodzie i nad wodą oraz w górach. Projekt realizowany jest do końca września 2023 r.
Na potrzeby działań opracowane zostały materiały informacyjno-edukacyjne w postaci informatorów oraz plakatów konkursowych.
W ramach akcji został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. "Artystyczny przeWODNIK", promujący bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia.
Partnerem projektu jest Fundacja PZU.
ZKS KMP