Szczecińscy policjanci gotowi na wydarzenie „Żagle 2023 ”
Szczecińscy policjanci już od momentu ogłoszenia informacji o tym, że w Szczecinie odbędzie się wydarzenie „Żagle 2023” angażują się w przygotowanie zabezpieczenia tej największej w tym roku imprezy w naszym mieście. Przygotowanie zabezpieczenia to niesamowicie ciężka praca planistyczna policjantów i pracowników Policji.
Plany zabezpieczeń dotyczą wszystkich służb, w tym ruchu drogowego, prewencji, policji wodnej, ale też służb kryminalnych i logistycznych, gdyż policjanci muszą być przygotowani na każdy scenariusz. Wszystko to wymagało szczegółowego planowania każdej czynności. Umieszczenia każdego patrolu w dyslokacji służby, czyli wskazania jaki policjant gdzie i kiedy będzie pełnił służbę i jakie realizował zadania.
W dniach szczytu do służby codziennie będą kierowani policjanci kryminalni, prewencji, ruchu drogowego, przewodnicy psów służbowych, Referatu Wodnego. Dodatkowo codziennie wraz z policjantami służbę będą pełnić funkcjonariusze służb współdziałających z Policją.
Podczas całej imprezy będzie również otwarty policyjny punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać informacje profilaktyczne, a także dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, aby wstąpić do służby w Policji.
Kilkanaście ważnych porad dla odwiedzających imprezę :
Szczegóły dotyczące organizacji ruchu podczas imprezy znajdziemy na stronie:
zminany ogranizacji ruchu Żagle 2023
- Przed podróżą zaplanuj trasę przejazdu;
- Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Warto pamiętać, że w okresie wakacyjnym wprowadzane są ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów;
- Wybieraj trasy alternatywne;
- Sprawdź dokumenty;
- Upewnij się, że auto jest sprawne technicznie;
- Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł;
- Zaplanuj rozmieszczenie bagaży w pojeździe; bagaże pakujemy w taki sposób, aby nie utrudniały widoczności i nie przemieszczały się podczas jazdy. Pamiętaj, aby przedmioty takie jak np. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i latarka znajdowały się w miejscu, do którego masz łatwy i szybki dostęp!!!
- Nie spiesz się. Planuj przerwy w podróży; w czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy, że w okolicy miejsc z ograniczeniami prędkości na nierozważnych i spieszących się kierowców mogą oczekiwać policjanci lub fotoradary. Ponadto kierowca przekraczający dozwoloną prędkość może spodziewać się nieoznakowanego radiowozu z wideorejestratorem.
- Wybierz odpowiednie miejsce do parkowania pojazdu; kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych przedmiotów. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste - zabrać ze sobą lub włożyć je do bagażnika;
Ponadto warto wziąć sobie do serca kilka prostych wskazówek:
Podczas korzystania z bankomatów:
* staraj się używać bankomatów, które znajdują się za zamkniętymi drzwiami,
* unikaj bankomatów umieszczonych bezpośrednio na ulicy i w źle oświetlonych miejscach,
* pobieraj tylko tyle gotówki, ile potrzebujesz,
* zniszcz potwierdzenie wypłaty, zanim je wyrzucisz.
Podczas robienia zakupów:
* nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, miej przy sobie tyle gotówki, ile potrzebujesz,
* jeżeli musisz posiadać zapisany PIN do karty bankomatowej, nie trzymaj go razem z kartą,
* nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
* płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela,
* podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę,
* jeżeli zauważysz brak karty płatniczej, bezzwłocznie zawiadom o tym bank,
* zwróć uwagę na swoją torebkę lub miejsce, w którym trzymasz portfel i dokumenty, szczególnie w zatłoczonych miejscach.
Bezpieczeństwo dzieci:
* uświadom swoje dziecko, do kogo powinno się zwrócić, gdy się zgubi,
* naucz swoje dziecko, aby zawsze pozostawało blisko ciebie,
* nie pozwalaj dziecku korzystać z publicznych toalet bez twojej opieki ,
* nie posyłaj dziecka samego do samochodu i nie pozostawiaj samego w środku,
* naucz dziecko nazwiska, adresu i telefonu, aby podać policji lub ochronie obiektu, w razie gdy się zgubi,(warto włożyć do kieszeni na kartce powyższe informacje, lub skorzystaj ze specjalnych opasek na rękę)
* naucz dziecko, aby bezzwłocznie cię informowało, jeżeli ktoś obcy je napastuje.
Imprezy:
* spożywaj alkohol tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
* pamiętaj, że wysoka temperatura powietrza wzmaga działanie alkoholu,
* gdy wychodzisz na imprezę zapewnij sobie bezpieczny powrót,
* nie pozostawiaj bez opieki swoich rzeczy osobistych,
* nie bierz ze sobą rzeczy cennych,
* uważaj, aby nikt nie dosypał żadnych substancji do tego, co pijesz,
* dobrze jest iść w towarzystwie przynajmniej jednej znanej osoby,
* miej ograniczone zaufanie wobec nowo poznanych osób,
* nigdy nie prowadź samochodu po spożyciu alkoholu,
* wykonuj polecenia służb porządkowych
*zgłaszaj policjantom i służbom porządkowym swoje spostrzeżenia dotyczące zarówno niepokojących zachowań innych osób jak i pozostawionych „bez opieki” przedmiotów.
Dzięki zastosowaniu się do tych drobnych rad, możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek.
ZKS KMP