Wernisaż wystawy fotograficznej ”Wciąż Żyjemy” z udziałem szczecińskich policjantek
Za nami wernisaż wystawy fotograficznej, w której bohaterami są pacjenci Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. To jedno z działań szpitala wpisujące się w obchody października – miesiąca świadomości raka piersi. W tym niezwykłym przedsięwzięciu wzięły również udział policjantki z KMP w Szczecinie. Zaproszenie na wystawę przyjął także Komendant Miejski Policji w Szczecinie insp. Piotr Makuch.
Bohaterkami i bohaterami projektu fotograficznego są wspaniali, zwykli ludzie – pacjenci Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, osoby, które zmierzyły się z chorobą nowotworową i zdecydowały się o niej opowiedzieć. Wśród bohaterek zdjęć znalazły się też panie policjantki ze Szczecina, by swoja historią zachęcić do badań profilaktycznych koleżanki ze służb mundurowych.
Tytuł: „Wciąż żyjemy” - to słowa jednej z bohaterek wystawy, które są idealnym podsumowaniem rozmów z pacjentami na temat choroby onkologicznej, przeżyć z nią związanych oraz wartości, które pomimo ciężaru, z jakim przyszło im się zmagać, choroba pozwoliła odkryć na nowo.
„Pierwszą reakcją na informację o chorobie nowotworowej i o konieczności leczenia jest strach, szok. Zdarza się też złość albo smutek. Zwykle jednak emocji jest tak dużo i zmieniają się tak szybko, że – jako pacjenci, zanurzeni w nich – czasami nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego uporządkować, nazwać, przyjąć. Czujemy się wprost zalani emocjami, obezwładnieni. Albo nie czujemy nic. Jakbyśmy byli wewnętrznie sparaliżowani. Ktoś obserwujący nas z zewnątrz mógłby nawet uznać, że jesteśmy bardzo spokojni, wszystko rozumiemy i ze wszystkim się zgadzamy – ponieważ się nie odzywamy, kiwamy głową i nawet nie uroniliśmy łzy. Tak naprawdę jesteśmy bardzo często w takich chwilach zamrożeni – co jest odruchem obronnym zapisanym w układzie nerwowym, automatycznie się uruchamiającym w kryzysie - a pod skorupą uczucia i myśli po prostu buzują. Nie wiemy, jak to wszystko wyrazić, próbujemy jakoś upchnąć w sobie, powstrzymać, zwykle z obawy, że zupełnie porwie nas rwąca rzeka obaw, bezradności i rozpaczy.” – mówi psychoonkolog ZCO Anna Kołodziejska, na co dzień pracująca w ZCO z pacjentami z doświadczeniem choroby nowotworowej.
Ta wystawa została stworzona z myślą o tych, którzy właśnie usłyszeli diagnozę: rak. Jej zadaniem jest wsparcie wszystkich, którzy są na początku terapii onkologicznej, czują lęk i obawy, czasem też zwątpienie. Jest wyrazem solidarności i wsparcia między pacjentami i dowodem na tym, że w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii personel szpitala stara się towarzyszyć pacjentom podczas całej drogi leczenia, a także po jego zakończeniu, by zmniejszyć poczucie osamotnienia często towarzyszące chorobie. Wystawa to możliwe źródło motywacji i pozytywnych przykładów, tak bardzo potrzebnych w trudnej, wyczerpującej terapii onkologicznej. To wreszcie dowód na to, że współczesna medycyna leczy raka z sukcesami. Zdjęcia z wystawy posłużyły także do kalendarza na 2024 r., który ma przez cały rok przypominać o badaniach profilaktycznych.
Projekt, zrealizowany przez ZCO, został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Wernisaż odbył się w miniony czwartek w Galerii przy Cerkwi w Filharmonii w Szczecinie, a wystawę będzie można oglądać do 19 listopada.
Autorką zdjęć jest Anna Jazukiewicz (wobiektywieani.pl)
ZCO/ZKS KMP