Aktualności

„ Nietrzeźwa nauka jazdy” – 18 letnia kursantka jechała po spożyciu alkoholu

Data publikacji 29.12.2023

W godzinach porannych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie uniemożliwili dalszą jazdę kursantce nauki jazdy, która była po spożyciu alkoholu. I choć kontrola pojazdów nauki jazdy to nic nadzwyczajnego, to nie często zdarza się by spotkać kursanta, który stara się zdobyć podstawowe umiejętności za kółkiem na tzw. „podwójnym gazie”.

Policjanci ze szczecińskiej drogówki zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Toyota Yaris. Okazało się, że 18 letnia mieszkanka Nowogardu, kursantka nauki jazdy kierująca pojazdem, znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Badanie na zawartość alkoholu  wskazało 0,4 promila alkoholu w organizmie.

Dalsze czynności w tej sprawie będą prowadzić policjanci z Dąbia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi: grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 15 punktów karnych.

Osobną kwestią jest sprawdzenie odpowiedzialności instruktora nauki jazdy za nietrzeźwego kursanta.

Przypominamy, osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze. W znacznym stopniu pogarsza się jej ostrość widzenia i ocena odległości, następuje opóźnienie czasu reakcji, obniżenie koncentracji, zaburzenie równowagi i błędna ocena własnych możliwości.

 

ZKS KMP

 

Powrót na górę strony