Aktualności

Nowoczesne oświetlenie dla Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie w ciągłym użyciu

Data publikacji 29.12.2023

W ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Wydział Techniki Kryminalistycznej KMP w Szczecinie otrzymał oświetlenie w technologii LED zasilane ze zintegrowanego akumulatora. Zestaw ten używany w codziennej służbie techników.

Poza efektami ekologicznymi nowe oświetlenie poprawiło jakość i komfort pracy policjantów. Dzięki wykorzystaniu technologii LED dziesięciokrotnie zwiększono moc oświetlenia przy znacznej redukcji kosztów utrzymania.

Dzięki energooszczędnej technologii jedno ładowanie akumulatora wystarcza na 24 godziny ciągłej pracy, co w praktyce przekłada się na 4-8 oględzin lub innych czynności (w zależności od stopnia skomplikowania). Pozwala to ładować akumulatory nie częściej niż 1 – 2 razy w miesiącu.

Ponadto dzięki wyeliminowaniu jakiegokolwiek efektu akustycznego i promieniowania cieplnego bez przeszkód można używać oświetlenia w porze nocnej, w terenie zabudowanym. Dotychczas używanie agregatów ograniczało pracę w porze ciszy nocnej gdyż generowały znaczny hałas, który w połączeniu z wibracjami powodował również, w dłuższej perspektywie czasowej znaczny dyskomfort użytkowników jak i osób postronnych. Zastosowanie w zestawach LED technologii bezemisyjnej pozwoliło także na bezpieczne używanie oświetlenia w miejscach o ograniczonej cyrkulacji powietrza w tym w nawet niewielkich pomieszczeniach zamkniętych. Rozszerzyło to znacząco spektrum czynności do jakich zestawy oświetlenia mogą być wykorzystane. Łatwość przewożenia i obsługi pozwala na używanie ich do pracy przy nawet mniej poważnych czynnościach, przy których transportowanie dotychczas używanych agregatów było ekonomicznie nieuzasadnione.

Zestawy oświetlenia LED były już wielokrotnie wykorzystywane do pracy m.in. przy oględzinach miejsc znalezienia zwłok, miejsc wypadków kolejowych, pożarów i włamań. Ponadto oświetlenie było wykorzystywane przy nocnych działaniach kontrolno – blokadowych (na punktach kontroli przesiewowej) oraz przy zabezpieczaniu przejazdu kibiców piłkarskich.

Nowoczesny zestaw oświetleniowy w technologii LED, poza niewątpliwym efektem ekologicznym przyczynił się znacząco do poprawy jakości i bezpieczeństwa pracy policjantów na miejscach prowadzonych czynności.

 

podinsp. Jakub Pruffer/ZKS KMP

 

*Urządzenia zakupiono  w ramach projektu „Ochrona powietrza i środowiska naturalnego poprzez zakup nowoczesnego oświetlenia w technologii LED dla potrzeb komórek techniki kryminalistycznej garnizonu zachodniopomorskiego” realizowanego przez KWP w Szczecinie  i współfinansowany ze środków  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Powrót na górę strony