Odprawa roczna podsumowująca pracę szczecińskich Policjantów w 2023 roku
Wczoraj (8 lutego) w Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie odbyła się odprawa roczna podsumowująca pracę szczecińskich funkcjonariuszy w 2023 roku. W spotkaniu wzięli udział Pełniący Obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Ryszard Gan, Komendant Miejski Policji w Szczecinie insp. Piotr Makuch, Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, mł. insp. Sebastian Śmietanowski, Dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Szczecinie, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. bezpieczeństwa, dr Szczepan Stempiński oraz przedstawiciele Związków Zawodowych.
Podczas odprawy Komendant Miejski Policji w Szczecinie insp. Piotr Makuch podsumował efekty pracy jednostki w 2023 roku. Wskazał, że wyznaczone w ubiegłym roku priorytety oraz zadania z zakresu przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości zostały zrealizowane dobrze i na wysokim poziomie. Komendant Miejski Policji w Szczecinie omówił wyniki pracy poszczególnych pionów komendy oraz stan bezpieczeństwa na terenie naszego miasta.
Po raz kolejny szczecińscy policjanci wykazali się sumienną i rzetelną pracą. Na terenie działania szczecińskiej jednostki odnotowany został spadek przestępstw stwierdzonych, a wykrywalność ukształtowała się na poziomie blisko 65 % i jest to wynik zbliżony do poziomu ostatnich 3 lat.
Dzięki pracy funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową na rynek nie trafiło blisko 40 kilogramów narkotyków, a wskaźnik wykrycia tego rodzaju przestępstw na terenie Szczecina wynosi ponad 97 %.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymywali osoby, które nielegalnie wprowadzały do obrotu środki farmaceutyczne, oraz dopuszczały się nieprawidłowości w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. W wyniku podjętych działań, w minionym roku policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wyeliminowali z rynku blisko 1300 sztuk podrobionych akcesoriów do telefonów (etui, słuchawek, baterii itp.) sprzedawanych, jako oryginalne produkty. Łączną wartość przedmiotów wyceniono na 235 tysięcy złotych. W wyniku działań operacyjnych zabezpieczyli 3900 sztuk podrobionej odzieży, perfum i akcesoriów o rynkowej wartości blisko 2 milionów złotych. Zlikwidowali również 7 punktów z nielegalnymi automatami do gier hazardowych.
Komendant podczas odprawy rocznej podkreślił wagę bezpieczeństwa na drodze, wskazując tym samym główne czynniki. Zaliczamy do nich m.in.: nadmierną prędkość, wymuszanie pierwszeństwa i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. W 2023 roku zatrzymano blisko 690 nietrzeźwych kierujących oraz 140 kierujących znajdujących się pod wpływem środków odurzających. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w ubiegłym roku interweniowali ponad 63 tysiące razy, w związku z niestosowaniem się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Sukcesem szczecińskich policjantów, którzy pełnią swoją służbę codziennie na drogach naszego miasta to 5 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w całym roku 2023. Te dane pokazują, że wizja „zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych” jest w dalszym ciągu realna do osiągnięcia.
Na poziom bezpieczeństwa na naszych drogach wpływ mają nie tylko przeprowadzone kontrole. Jedną z form dotarcia do kierowców są zakrojone na szeroką skalę działania profilaktyczne. Wśród prowadzonych działań należy wymienić m.in.: „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”, „Piesi”, „Pieszy i rower”, „Prędkość”, „Trzeźwość”, „Pasy”, czy „Motocykl”.
Do prowadzonych działań wykorzystywane są kamery miejskiego monitoringu, które na bieżąco rejestrują zachowanie uczestników ruchu drogowego. Nowością są działania z wykorzystaniem dronów. Uczestnikom ruchu przekazywane są także materiały profilaktyczne – m.in.: odblaski oraz ulotki informacyjne.
Komendant podkreślił również ogromnie istotną rolę policjantów pionu prewencji w zakresie utrzymania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta. Policjanci realizują szeroki zakres zadań w kilku obszarach służby. Zaliczają się do nich: działalność edukacyjno-informacyjna, budowanie lokalnych programów profilaktycznych i tworzenie koalicji na rzecz bezpieczeństwa oraz organizacja służby patrolowej i obchodowej.
Prowadzone działania profilaktyczne dotyczyły praktycznie wszystkich sfer życia społecznego, w tym: „Świadomy Senior - Bezpieczny Senior”, „Cyberdżungla”, „Bezpieczne Ferie”, „Bezpieczne Wakacje”, „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, „Power ON”
Zadania, które realizowane są w tym pionie wynikają z wielu aspektów życia społecznego kształtującego poziom poczucia bezpieczeństwa. Należą do nich: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, analizy stanu bezpieczeństwa, sygnały napływające od mieszkańców przekazywane bezpośrednio lub z wykorzystaniem środków technicznych.
Na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono łącznie ponad 24 tysiące zagrożeń, z czego blisko 15 tysięcy stanowią zagrożenia bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym a reszta to zagrożenia w pozostałych obszarach. Blisko połowa zagrożeń została potwierdzona, co wskazuje na bardzo dobre wykorzystanie mapy przez mieszkańców. W wyniku pracy szczecińskich funkcjonariuszy wyeliminowano dotychczas ponad 11 000 wskazanych zagrożeń. Intensywne działania w tym zakresie będą również kontynuowane w tym roku.
Komendant Miejski Policji w Szczecinie insp. Piotr Makuch podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom policji za rzetelną i ciężką pracę w 2023 roku. Słowa podziękowania skierował do wszystkich współdziałających instytucji i służb realizujących wspólnie z Policją zadania na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Podkreślił, że sukcesy, jakie odnoszą szczecińscy funkcjonariusze to ogromny powód do dumy, a także dowód na to, że służba w Komendzie Miejskiej Policji jest najlepszą szkołą „rzemiosła policyjnego”.
ZKS KMP