Przemoc rówieśnicza oraz cyberprzemoc. Spotkania policjantów z Wydziału Prewencji KMP w Szczecinie z dziećmi i młodzieżą
Policjanci ze szczecińskiej prewencji spotkali się z uczniami SP nr 53 oraz z młodzieżą z Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, by porozmawiać na temat świadomości zagrożeń płynących z internetu.
O objawach i skutkach uzależnienia od internetu oraz o sposobach zapobiegania uzależnieniu w aktywnej dyskusji brali udział klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej. Młodzież doskonale wiedziała jak uzależnienie od internetu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie jednostki w sferach: psychicznych, fizycznych i społecznej - co odbija się zarówno na rodzinie, jak i kontaktach interpersonalnych. Policjantka razem z uczniami ustaliła jak bezpiecznie korzystać z internetu m.in. ograniczmy dane osobowe, które udostępniamy w sieci, używajmy silnych i unikalnych haseł, uważajmy na podejrzane maile i SMS-y, zainstalujmy mocny program antywirusowy. Zajęcia zakończono wspólną grą dydaktyczną - kalambury w której przedstawiono propozycje spędzania czasu wolnego bez używania internetu.
Natomiast Dyrektor oraz grono pedagogiczne ZCKiU przy ul. Broniewskiego 8 zaprosili policjantów z Wydziału Prewencji KMP w Szczecinie na spotkanie edukacyjne z młodzieżą odnośnie przemocy rówieśniczej oraz cyberzagrożeń.
Przemoc rówieśnicza w dzisiejszych czasach to niestety zjawisko coraz bardziej powszechne w placówkach edukacyjnych, które w mniejszym lub większym stopniu znane jest nam wszystkim. Mając na uwadze prewencyjne przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak przejawia się przemoc i „hejt” w przestrzeni internetowej oraz jak mają postępować młode osoby gdy są jej świadkami.
Policjanci podczas swojego wystąpienia przypomnieli o bezwzględnym stosowaniu zasad i norm prawnych celem wykluczenia przemocy i cyberprzemocy z codziennego życia młodych ludzi.
Na spotkaniu poruszyli również temat najbardziej niebezpiecznych środków prawem zabronionych, tj. mefedronu oraz amfetamina i jej pochodnych. Omówili proces uzależnienia młodego organizmu od etapu inicjacji do codziennego zażywania środka zabronionego.
Po spotkaniu był czas na dyskusję w gronie młodzieży oraz na wymianę doświadczeń z wychowawcami i pedagogami z Centrum Kształcenia.
asp.szt. Paweł Krahel/ st.sierż Wioletta Kuleta/ st.post. Danuta Ofianewska/ZKS KMP