Debata społeczna pn. ,,Cyberprzemoc i cyberzagrożenia - sieciostr@dą w dorosłość"
W Auli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego odbyła się debata społeczna pn. ,,Cyberprzemoc i cyberzagrożenia - sieciostr@dą w dorosłość". W spotkaniu brali udział przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Debata miała na celu uświadomienie jak istotnym tematem są cyberzagrożenia.
Debaty społeczne prowadzone przez funkcjonariuszy Policji mają na celu przede wszystkim omówienie zagadnień, które w danej społeczności są szczególnie ważne pod względem bezpieczeństwa. Takie spotkanie zostało teraz zrealizowane przez Komendę Miejską Policji w Szczecinie wspólnie z ZUT i TPD w Auli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy Al. Piastów w Szczecinie
Uczestnikami debaty byli: przedstawiciele i zarazem partnerzy programu z ZUT – Prof. Jacek Wróbel Prorektor ds. Studenckich, Zygmunt Pyszkowski Prezes Zarządu TPD w Szczecinie. Wśród gości byli także przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Szczecinie oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberrzestępczosci – Zarząd w Szczecinie.
Ponadto obecni byli reprezentanci różnych instytucji działających wspólnie na rzecz dziecka i jego bezpieczeństwa: z Sądu Rejonowego w Szczecinie wraz z Służbą Kuratorską Urzędu Miasta Szczecin, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Centrum Psychologiczno- pedagogicznego, Straży Miejskiej Wydziału Prewencji KWP, Komendanci Komisariatów oraz dyrektorzy i pedagodzy szczecińskich szkół, Galaxy Szczecin, Domu Kultury Słowianin, Miejski Rzecznik Konsumentów
Tematy poruszane podczas spotkania dotyczyły zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz jak należy chronić dzieci i młodzież przed takimi zagrożeniami.
Prelegenci omawiali poszczególne zagadnienia zwracając szczególną uwagę jakie są najbardziej niebezpieczne zagrożenia w internecie, na co należy zwrócić uwagę i przede wszystkim jak możemy chronić tych najmłodszych użytkowników internetu.
Spotkanie przebiegało w bardzo konstruktywnej atmosferze. Podczas debaty eksperckiej wiele osób zabierało głos i wskazywało, jak ważna jest wiedza na temat istniejących zagrożeń w internecie. Ważna jest także współpraca różnych instytucji, podmiotów, która pozwoli na kompleksowe podejście do zapewnienia wsparcia dzieci i młodzieży w przypadku zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Wnioski, które wynikły z debaty będą omówione i podsumowane na kolejnej już debacie ewaluacyjnej, która odbędzie się jesienią.
Spotkanie to zostało zorganizowane we współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym i Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyjaciół Dzieci.
Wydział Prewencji KMP/ZKS KMP