HEJT, CYBERPRZEMOC – to tematyka spotkań z uczniami Szkoły Podstawowej nr 41 w Szczecinie
Hejt, cyberprzemoc oraz odpowiedzialność karna osób nieletnich - tematem przewodnim podczas cyklicznych spotkań uczniów z policjantami. Takie spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 41.
W dniu 08.05.2024 r. policjantka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie spotkała się z uczniami klas V, VI, VIII Szkoły Podstawowej nr 41 im. Maksymiliana Golisza w Szczecinie.
W trakcie prelekcji funkcjonariuszka przedstawiła uczniom definicję cyberprzemocy i hejtu oraz omówiła różnice między nimi.
Cyberprzemoc to użytkowanie technologii informacyjno – komunikacyjnych w celu znęcania się nad innymi osobami, natomiast hejt polega na uporczywym i agresywnym atakowaniu kogoś za pomocą komentarzy w sieci.
Każde z tych zachowań może poważnie zaszkodzić ofierze, zarówno emocjonalnie jak i psychologicznie. Przemoc rówieśnicza w dzisiejszych czasach to niestety zjawisko coraz bardziej powszechne w placówkach edukacyjnych, które w mniejszym lub większym stopniu znane jest nam wszystkim.
Z tego też powodu istotnym jest aby uświadamiać dzieci i młodzież jakie są konsekwencje cyberprzemocy oraz hejtu, zarówno dla sprawcy jak i dla ofiary. Wśród możliwych skutków takich zachowań są problemy ze zdrowiem psychicznym, trudności w nawiązywaniu relacji społecznych oraz konsekwencje prawne.
Policjantka udzieliła wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania.
Radziła uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, lub nauczycielami, bowiem trudno jest bronić się w pojedynkę przed masowymi prześladowaniami w cyberprzestrzeni. Podczas spotkania uczniowie zadawali wiele pytań, aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i dzielili się swoimi doświadczeniami.
st.post. Danuta Ofianewska/ZKS KMP