„ NA SŁUŻBIE ” – to nowy cykl podcastów video o pracy szczecińskich policjantów
Serdecznie zapraszamy do zobaczenia pierwszego odcinka nowej produkcji pn: „ NA SŁUŻBIE”. Jest to projekt realizowany przez NiUS Radio Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie ukazujący ich codzienną służbę. W pierwszym odcinku przedstawiamy specyfikę pracy policyjnych „Wodniaków”.
Przypomnijmy na początku stycznia tego roku podpisaliśmy list intencyjny o współpracy między Komendą Miejską Policji w Szczecinie a Uniwersytetem Szczecińskim, m.in. w zakresie działalności Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności. W uroczystości udział wzięli prof. dr hab. Waldemar Tarczyński - Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, insp. Piotr Makuch - Komendant Miejski Policji w Szczecinie i dr Konrad Wojtyła - Dyrektor CEMiI.
Na podstawie tego porozumienia realizowany był min. cykl podcastów dotyczący przedstawienia specyfiki służby w poszczególnych wydziałach i referatach KMP w Szczecinie, który skierowany był gównie do osób zastanawiających się nad wstąpieniem w nasze szeregi. Kolejne podcasty to promowanie bezpiecznych zachowań wśród mieszkańców naszego miasta ale i studentów zdobywających wiedzę na szczecińskich uczelniach
W maju spotkaliśmy się, aby wspólnie ustalić nasze nowe projekty. Tak tez zrodził się pomysł na serię podcastów video pn: ”NA SŁUŻBIE”. Zamysłem tego przedsięwzięcia jest przedstawienie pracy szczecińskich funkcjonariuszy, którzy pokażą codzienną służbę , opowiedzą o jej cieniach i blaskach a także poruszymy w nim tematy bezpieczeństwa.
Pierwszy odcinek =to policyjni „ Wodniacy”. W Polsce rozpoczęli oficjalnie służbę na Wiśle 1 kwietnia 1920 roku. Od ponad 103 lat policyjni „wodniacy”, bo tak się o nich mówi potocznie, to zespoły powołane do pilnowania porządku głównie na wodach śródlądowych. Niektórzy mówią na nich „wodna drogówka”, ale poza kontrolą łodzi, pełnią też inne funkcje prewencyjne na terenach przywodnych.
Do ich obowiązków należy przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne, ratowanie tonących, ściganie i zatrzymywanie sprawców przestępstw i wykroczeń, a także ochrona przyrody i środowiska naturalnego oraz udział w akcjach ratowniczych podczas katastrof i klęsk żywiołowych. Więcej na temat służby w Referacie Wodnym w pierwszym odcinku podcastu video. Autorami fimu są : Mateusz Iżakowski i Tomasz Skierczyński, a producentami NiUS Radio i centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego
Zapraszamy!