Aktualności

Pijani na hulajnogach elektrycznych na ulicach Szczecina. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji

Szczecińscy policjanci każdego dnia dbając o bezpieczeństwo i porządek na drogach miasta kontrolują kierujących oraz ich stan trzeźwości. Niestety mimo wielu akcji profilaktycznych oraz poważnych konsekwencji prawnych, jakie grożą za kierowanie pojazdem na tzw. „podwójnym gazie”, funkcjonariusze nadal mają do czynienia z kierującymi, którzy lekceważą przepisy w tym zakresie.

Mówiąc „nietrzeźwy kierowca” zazwyczaj mamy na myśli nietrzeźwego kierującego „za kierownicą samochodu”, tymczasem okazuje się, że sporą grupę nietrzeźwych stanowią kierujący pojazdami innymi niż mechaniczne – rowerami i hulajnogami elektrycznymi. Szczecińscy policjanci wraz z atrakcyjną pogodą obserwują wzrost liczby użytkowników hulajnóg elektrycznych i rowerzystów, którzy są pod wpływem alkoholu.

Zdarza się, że tylko jednego dnia policjanci zatrzymują pięć osób, które jechały nietrzeźwe na hulajnodze. Są to zarówno kobiety i mężczyźni w różnym wieku. W miniony weekend doszło również do sytuacji, w której nietrzeźwy 32 – latek poruszał się hulajnogą na autostradzie A6 w kierunku na Świnoujście. To była dla niego bardzo bolesna nauczka. Policyjna interwencja zakończyła się dla niego dwoma mandatami na łączną kwotę 5 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że już od trzech lat obowiązują przepisy, które regulują korzystanie z hulajnóg elektrycznych. Jedną z uregulowanych kwestii stało się korzystanie z e-hulajnóg na jezdniach, ścieżkach rowerowych i chodnikach. Wyznaczona została też maksymalna prędkość tych pojazdów. Oczywiście, jednym z ważniejszych zapisów jest zakaz prowadzenia tego typu środków transportów pod wpływem alkoholu, a od dwóch lat obowiązuje taryfikator, według którego za jazdę między innymi rowerem, bądź hulajnogą w stanie nietrzeźwości policjant nałoży mandat w wysokości 2 500 złotych. Nieco niższa kara finansowa, 1000 złotych czeka amatorów jazdy na dwóch kółkach, których stan będzie określony jako „wskazujący na spożycie alkoholu”, czyli do wartości 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści, a także użytkownicy hulajnóg w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych.


ZKS KMP

Powrót na górę strony