Aktualności

Oszuści metodą „na BLIK” zatrzymani

Po otrzymaniu zgłoszenia, że na terenie Szczecina doszło do wypłaty pieniędzy w wyniku skutecznego oszustwa metodą „na BLIK”, tutejsi „Wywiadowcy” rozpoczęli obserwację bankomatu. Czujność i spostrzegawczość policjantów oraz współpraca z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą tutejszej Komendy Miejskiej doprowadziły do zatrzymania pięciu osób trudniących się tym procederem.

Szczecińscy „Wywiadowcy” wielokrotnie udowadniali już swoją skuteczność w służbie. Tym razem po otrzymaniu informacji od dyżurnego miejskiego, że na terenie Szczecina miało dojść do wypłaty z bankomatu pieniędzy wyłudzonych metodą „na BLIK” podjęli obserwację miejsca. O wypłatach poinformowała osoba pokrzywdzona, której przestępcy włamali się na konto w mediach społecznościowych i podszywając się za nią wyłudzali od znajomych kody do płatności elektronicznej BLIK.

Podczas obserwacji policjanci zauważyli pewną prawidłowość i regularność odwiedzania bankomatu przez kilka tych samych osób i postanowili interweniować. Jak się okazało, przypuszczenia funkcjonariuszy były słuszne – były to osoby, które wypłacały pieniądze za pomocą kodów BLIK wcześniej wyłudzonych od pokrzywdzonych. Do sprawy włączyli się również funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, którzy podczas czynności ustalili kolejne osoby zamieszane w proceder.

W sprawie dotychczas zatrzymano pięć osób i postawiono im zarzuty. Sąd aresztował jedną osobę, wobec czterech pozostałych zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Policjanci prowadzą szereg akcji edukacyjnych i informacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości mieszkańców naszego miasta, którzy na co dzień korzystają z różnego rodzaju aplikacji. Mimo tego wiele osób codziennie pada ofiarami przestępców działających w sieci.

Schemat działania wygląda zawsze tak samo. Przestępcy, wspólnie z innymi osobami, najpierw włamują się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłają wiadomości do osób z listy znajomych. Wiadomość zawiera prośbę o wsparcie finansowe. Adresaci takiego komunikatu wierząc, że to ich znajomy popadł w tarapaty finansowe, przekazują swoje pieniądze w kwocie kilkuset złotych, generując w aplikacji bankowej kod BLIK. Bądźmy czujni i zawsze weryfikujmy takie prośby od znajomych poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny.

 

ZKS KMP

Powrót na górę strony