Elitarny trening policyjnych psów: Eliminacje do „XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji” w Szczecinie
W dniach 4 i 5 września br. na terenie Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie odbyły się eliminacje do finału „XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji”. Czterech przewodników psów służbowych z województwa zachodniopomorskiego wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami zmierzyło się w szeregu wymagających konkurencji, mających na celu wyłonienie najlepszych z najlepszych, którzy będą reprezentować garnizon zachodniopomorski w finałach w Sułkowicach.
Pierwszy dzień eliminacji był sprawdzianem zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych. Uczestnicy rozpoczęli od testu wiedzy, po którym przystąpili do sprawdzianu z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Następnie przyszedł czas na konkurencje związane z ogólnym posłuszeństwem psa. Przewodnicy musieli wykazać się umiejętnościami prowadzenia psów w różnych sytuacjach: marszu i biegu przy nodze, zatrzymywania psa w biegu, a także w pozycji "siad" i "waruj" podczas marszu, oraz zdolnością psa do pozostawania w miejscu na komendę.
Drugi dzień eliminacji koncentrował się na jednym z najważniejszych aspektów pracy policyjnych psów – ich niezwykłych zdolnościach węchowych. Psy służbowe wykazały się swoimi umiejętnościami w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków. Praca węchowa została podzielona na cztery zadania: poszukiwanie zapachów w środkach komunikacji, samochodach osobowych, bagażu oraz w pomieszczeniach.
W eliminacjach udział wzięli asp. sztab. Paweł Naworski wraz z psem służbowym „Luzak” z KMP w Szczecinie, asp. sztab. Marcin Jaroszyński z partnerem o imieniu „Mesisto” również z KMP w Szczecinie, asp. sztab. Krzysztof Kleinszmit z psem służbowym „Oktan” reprezentując KPP w Choszcznie oraz asp. Bartosz Bargiel z czworonożnym partnerem „Rygor” z KPP Stargard. Każdy z piesków otrzymał medal, co podkreśla wyjątkową wartość wszystkich czworonożnych uczestników i ich wkład w bezpieczeństwo społeczne.
Policyjne psy służbowe odgrywają kluczową rolę w wielu aspektach pracy Policji – od wykrywania niebezpiecznych substancji po działania ratownicze. Są nieocenionymi partnerami, na których zawsze można polegać w trudnych sytuacjach. Ich determinacja, inteligencja i umiejętność współpracy z przewodnikami sprawiają, że stanowią nieodłączny element policyjnych działań.
W kategorii wykrywania zapachów materiałów wybuchowych zwyciężyli asp. sztab. Paweł Naworsi z psem „Luzak”, natomiast w kategorii wykrywania zapachów narkotyków zwyciężyli asp. Bartosz Bargiel z KPP Stargard z psem „Rygor”. Ich determinacja, doskonałe przygotowanie oraz świetna współpraca z czworonożnymi partnerami zagwarantowały im najwyższe miejsca na podium i możliwość reprezentowania województwa w nadchodzących finałach.
Zwycięzcy klasyfikacji indywidualnej w poszczególnych kategoriach będą mieli zaszczyt reprezentować województwo zachodniopomorskie w finale „XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji”, który odbędzie się w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach w dniach 16-20 września 2024 roku. To wielka szansa, by pokazać, jak niezwykle ważne są psy służbowe w codziennej pracy policji, a także podkreślić ich zaangażowanie, odwagę i profesjonalizm.
ZKS KMP
Foto: ZKS KMP/KWP