Spotkanie z Seniorami z cyklu „Roztropny Senior”
Szczecińska Policja prowadzi cykliczne spotkania z seniorami, mając w szczególności na uwadze ich bezpieczeństwo. Policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej miała przyjemność zainicjować i poprowadzić kolejne już spotkanie, które tym razem odbyło się w Klubie Seniora „Dąb” przy ul. Rydla w Szczecinie. Tym razem z udziałem przedstawicieli ZUS.Celem spotkania było uświadomienie seniorów o współczesnych zagrożeniach i przekazanie im wiedzy na temat różnych metod działania oszustów, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu.
Seniorzy często są narażeni na czyhające niebezpieczeństwa ze strony nieuczciwych ludzi. Funkcjonariuszka przybliżyła działania przestępców, na co szczególnie zwrócić uwagę, aby nie paść ich ofiarą.
Ponadto z uwagi na zbliżające się święto zmarłych, policjantka przekazała cenne uwagi jak zachować roztropność w trosce o swoje bezpieczeństwo i nie zabierać ze sobą w drodze na cmentarz znacznej ilości gotówki.
Policjantka poruszyła również istotny problem wśród seniorów, mianowicie samotność. Wiele starszych osób po przejściu na emeryturę wycofuje się z życia społecznego, początkowo cieszą się wreszcie zasłużonym odpoczynkiem, a potem gasną w swoich czterech ścianach czując się niepotrzebnym. Taki stan ducha doprowadza do smutku, apatii i w rezultacie depresji. To między innymi takie osoby bywają potencjalnymi ofiarami wyrachowanych przestępców, gdyż schemat działania przestępców „na policjanta”, „na wnuczka”, „na prokuratora”, „na pracownika banku” czy też „na urzędnika” za każdym razem jest bardzo podobny. Do seniora dzwoni przestępca, podszywający się pod osobę zaufania publicznego, działa sprytnie, próbuje zdobyć zaufanie osób starszych, jeżeli uzyska od nich informację, że senior swoje oszczędności trzyma w domu to wyłudzi od nich możliwie największą sumę pieniędzy.
Policjantka ostrzegała przed oszustami, którzy bez żadnych skrupułów stosują techniki manipulacji i odbierają oszczędności całego życia. Podczas spotkania wyświetlono filmiki obrazujące metody wyłudzeń jakie stosują przestępcy wobec starszych osób. Seniorzy otrzymali materiały profilaktyczne w formie ulotek.
Ponadto policjantka przekazała seniorom jakie są najważniejsze zasady w przypadku otrzymania podejrzanego telefonu:
– rozłączyć połączenie i zadzwonić na nr 112 lub natychmiast skontaktować się
z najbliższą jednostką policji,
– nie podejmować pochopnych decyzji,
– dać sobie czas na przemyślenie,
– skonsultować zaistniałą sytuację z kimś bliskim i wspólnie zastanowić się co robić.
Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy !!!
Bezpieczeństwo naszych seniorów leży na sercu nam wszystkim.
sierż. Danuta Ofianewska/ZKS KMP