„Roztropny Senior”: Policjantka radzi, jak uniknąć oszustw! Spotkanie z seniorami w Świetlicy środowiskowej
Bezpieczeństwo osób starszych to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie Policji ze społeczeństwem w tym zakresie jest bardzo ważne. Z tego powodu policjantka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, miała przyjemność spotkać się z seniorami Klubu Seniora przy ul. Barnima 22 które zostało zorganizowane na rzecz ich bezpieczeństwa.
Głównym celem spotkania było uświadomienie seniorów o współczesnych zagrożeniach i przekazanie im wiedzy na temat różnych metod działania oszustów, jakie mogą spotkać ich w ich codziennym życiu.
Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a osoby starsze z uwagi na swoją ufność, chęć niesienia pomocy i dobre serce są szczególnie narażeni na ich działanie. Schemat działania przestępców „na policjanta, na wnuczka, na prokuratora, na pracownika banku” czy też „na urzędnika” za każdym razem jest bardzo podobny. Do seniora dzwoni przestępca, podszywająca się pod ww osobę, działa sprytnie, próbuje zdobyć zaufanie osób starszych, jeżeli uzyska od nich informację, że senior swoje oszczędności trzyma w domu to wyłudzi od nich możliwie największą sumę pieniędzy.
Ponadto w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych policjantka przekazała cenne uwagi jak należy się zachować podczas wizyt na cmentarzach celem uniknięcia sytuacji niebezpiecznych.
W Dniu Wszystkich Świętych liczy się przede wszystkim roztropność w trosce o swoje bezpieczeństwo i mienie. Nie należy zabierać ze sobą w drodze na cmentarz znacznej ilości gotówki, nie powinniśmy zostawiać swoich torebek bez nadzoru. Upewnijmy się, iż o wizycie na cmentarzu powiadomiliśmy najbliższych oraz że mamy przy sobie naładowany telefon.
Przypominamy! Policja nigdy nie dzwoni z prośbą o przekazanie pieniędzy!
Seniorzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali przygotowanego wykładu, chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z próbami wyłudzenia od nich pieniędzy. Zadawali mnóstwo pytań.
Funkcjonariuszka służyła radą i wyjaśniła jak uchronić się przed nikczemnym działaniem oszustów, którzy bazują na ludzkiej łatwowierności i jak postępować w przypadku odebrania nietypowego połączenia telefonicznego.
W trakcie spotkania policjantka przedstawiła krótkometrażowe filmy przedstawiające metody oszustw, rozdała ulotki z poradą jak uchronić siebie i swoich bliskich przed utratą dorobku swojego życia, bowiem ważnym jest uświadamianie osób starszych na temat oszustw i współczesnych zagrożeń w zwalczaniu tego typu zjawisk.
sierż. Danuta Ofianewska /ZKS KMP