Aktualności

Hulajnogi elektryczne – przypominamy przepisy

Hulajnogi elektryczne to jeden z najpopularniejszych środków transportu osobistego, szczególnie w miastach. Od blisko 4 lat obowiązują zaktualizowane przepisy, które jasno określają zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Przypominamy najważniejsze regulacje i apelujemy o ich przestrzeganie dla wspólnego bezpieczeństwa.

Według nowych przepisów obowiązują trzy nowe definicje:


- Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się przez jedną osobę stojącą.


- Urządzenie transportu osobistego (UTO) – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się przez jedną osobę.


- Urządzenie wspomagające ruch – sprzęt sportowo-rekreacyjny napędzany siłą mięśni, przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej (np. rolki, deskorolki).


Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych:


Obowiązki użytkownika:


Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek poruszać się:

- po drodze dla rowerów lub pasie ruchu dla rowerów – z maksymalną prędkością 20 km/h;

- po jezdni, na której dozwolona prędkość pojazdów nie przekracza 30 km/h – tylko w przypadku braku infrastruktury rowerowej, również z maksymalną prędkością 20 km/h;

- po chodniku lub drodze dla pieszych – tylko gdy:

- chodnik przebiega wzdłuż jezdni z dozwoloną prędkością powyżej 30 km/h,

- nie ma dostępnej drogi/pasa rowerowego,

- kierujący porusza się z prędkością zbliżoną do pieszego, zachowując szczególną ostrożność i ustępując pierwszeństwa pieszym.


Wiek i uprawnienia


- Osoby w wieku od 10 do 18 lat mogą kierować hulajnogą elektryczną tylko posiadając kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

- Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać dokumentu uprawniającego do jazdy hulajnogą.

- Dzieci do 10. roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, nawet pod opieką dorosłych. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, gdzie mogą poruszać się hulajnogą pod nadzorem osoby dorosłej.


Zakazy


Przepisy zabraniają:


- kierowania hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu/środków działających podobnie;

- przewożenia osób, zwierząt lub przedmiotów;

- ciągnięcia lub holowania innych pojazdów hulajnogą elektryczną.


Parkowanie hulajnóg

Hulajnogę elektryczną należy parkować:


- na wyznaczonym miejscu na chodniku (jeśli takie istnieje),

w przypadku braku miejsca wyznaczonego:

- jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najdalej od jezdni,

- równolegle do krawędzi chodnika,

- z zachowaniem co najmniej 1,5 metra szerokości dla pieszych.

Naruszenie przepisów parkowania może skutkować usunięciem pojazdu na koszt właściciela – decyzję o usunięciu może podjąć policjant lub strażnik miejski.

Pamiętaj! Hulajnoga elektryczna to nie zabawka, ale pojazd, który porusza się z dużą prędkością i może stanowić zagrożenie w ruchu drogowym. Przestrzeganie przepisów to nie tylko obowiązek – to również wyraz odpowiedzialności za siebie i innych uczestników ruchu.


ZKS KMP

 

Powrót na górę strony