Bezpieczne „Plastusie” – przedszkolaki uczą się zasad bezpieczeństwa z Policją
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych w Przedszkolu Publicznym nr 54, odbyło się wyjątkowe spotkanie dzieci w wieku od 3 do 5 lat wraz z Policjantką z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo podczas zabaw na świeżym powietrzu oraz w ruchu drogowym.
Funkcjonariuszka poprzez praktyczna formę zabawy pokazała dzieciom jak prawidłowo przechodzić przez pasy, a tym samym jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa znajdując się przy przejściu dla pieszych. Dzieci poznały zasadę: „Spójrz, posłuchaj, przejdź bezpiecznie” i nauczyły się, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię w wyznaczonych miejscach zachowując bezpieczeństwo poprzez spojrzenie w lewo, potem w prawo, a następnie jeszcze raz w lewo aby upewnić się, że żaden samochód nie nadjeżdża lub aby mieć pewność, że pojazd zatrzymał się na drodze. Dzieci mogły poćwiczyć jak pewnym krokiem przejść przez pasy nie przebiegając przez nie. Policjantka omówiła z milusińskimi znaczenie świateł. A co ważne zapoznała dzieci czym jest zasada ograniczonego zaufania.
Policjantka uczuliła dzieci, że nie wolno ufać obcym osobom, które proponują słodycze, zabawki czy podwiezienie do domu. Dzieci dowiedziały się jak stanowczo odmawiać i natychmiast informować rodziców, nauczycieli lub Policję o niepokojących sytuacjach. Wyjaśniono dzieciom, że w razie niebezpieczeństwa, należy prosić o pomoc inne zaufane osoby dorosłe np. policjanta, sprzedawcę w sklepie lub osobę z dzieckiem.
Spotkanie było dla przedszkolaków cenną i wesołą lekcją, która z pewnością przełoży się na ich bezpieczniejsze zachowanie w drodze do i z przedszkola oraz w kontaktach ze znajomymi. Wydarzenie cieszyło się wielką radością i poruszeniem wśród dzieci, które bardzo chętnie i żywiołowo brały udział w prelekcji na temat bezpieczeństwa.
ZKS KMP









