Aktualności

Europejski Dzień Handlu Ludźmi

Data publikacji 19.10.2015

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. 18 października 2015 roku obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

Współcześnie handel ludźmi może przybierać różną formę, w tym nie tylko wykorzystywania seksualnego, ale również pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków. 
Handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Kara za to przestępstwo to pozbawienie wolności na czas nie krótszy od lat 3. Maksymalna wymiar to lat 15. Także przygotowanie do tego przestępstwa jest karalne. 
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi upubliczniono, utworzoną w Wydziale do Walki z Handlem Ludźmi BSK KGP, skrzynkę e-mailową: handelludzmibsk@policja.gov.pl. Dzięki niej można przesłać Policji informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi, co pozwoli m.in. zapobiec kolejnym ludzkim tragediom. Dodatkowo utworzono specjalny numer infolinii: 664 974 934 – jest ona obsługiwana przez policjantów Wydziału dw. z Handlem Ludźmi BSK KGP. Dzwoniąc pod ten numer, można przekazać informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jaki i pedofilii czy pornografii dziecięcej. Infolinia ta jest również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi, co pozwala na jak najszybsze zapewnienie ofiarom handlu ludźmi właściwej pomocy. 

asp.szt. Joanna Kowalska/zespół prasowy KWP Szczecin

Powrót na górę strony