A jednak pojechała....
Podczas minionego weekendu policjanci ze szczecińskiej drogówki tak jak każdego dnia dbając o bezpieczeństwo i porządek na drogach miasta kontrolowali kierujących oraz ich stan trzeźwości. Niestety mimo wielu akcji profilaktycznych oraz poważnych konsekwencji prawnych jakie grożą za kierowanie pojazdem na tzw. „podwójnym gazie”, po raz kolejny zatrzymali kilku kierujących, którzy spożywali alkohol.
W piątek rano na ul. Młyńskiej w Szczecinie policjanci z drogówki zauważyli zaparkowany w ciemnościach pojazd marki Renault Laguna. Pojazd był unieruchomiony, miał zgaszony silnik.
W środku siedział mężczyzna z kobietą. Czuć było wyraźną woń alkoholu, w pojeździe znajdowały się puszki po piwie. Osoby oraz zostały wylegitymowane, pojazd sprawdzony w systemie policyjnym. Siedząca na miejscu kierowcy 39 – letnia kobieta powiedziała, że pojazd należy do niej, nie zamierza nigdzie nim jeździć, siedzi i odpoczywa z kolegą.
Policjanci zakończyli interwencję. Po pewnym czasie podczas patrolowania okolicznych ulic, policjanci ponownie zauważyli sprawdzany wcześniej pojazd, który jechał z przeciwnego kierunku. Zatrzymali go do kontroli, za kierownicą siedziała sprawdzana wcześniej kobieta, która jak się potem okazało była nietrzeźwa. Badanie wskazało prawie dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Kobieta oświadczył, że spożywała dzień wcześniej piwo.
Z uwagi na to, że towarzyszący jej mężczyzna nie był w stanie zabezpieczyć pojazdu, został on odholowany na parking strzeżony. Z kierującą policjanci udali się na komisariat gdzie ponownie została ona przebadana na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – tym razem wynik był wyższy wskazał już ponad 2 promile.
Okazało się także 39 – latka nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdem jak również aktualnej polisy OC. Teraz za popełnione czyny odpowie przed sądem.
Podczas całego minionego weekendu policjanci szczecińskiej drogówki zatrzymali 7 kierujących na tzw. podwójnym gazie.
Wielu kierowców w dalszym ciągu pomimo codziennych działań policji wsiada za kółko po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy, że osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze.
W znacznym stopniu pogarsza się jej ostrość widzenia i ocena odległości, następuje opóźnienie czasu reakcji, obniżenie koncentracji, zaburzenie równowagi i błędna ocena własnych możliwości. Należy mieć świadomość, że nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu na drodze, a nie tylko dla siebie samego.
sierż. sztab. Dorota Ziółkiewicz