Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower ( i nie tylko )
W ostatnim czasie na ulicach naszego miasta, zaobserwować można coraz większą ilość osób poruszających się jednośladem. Związane jest to m. in. z poprawą warunków pogodowych jak również z rozpoczynającym się sezonem rowerowym. O czym powinniśmy pamiętać zanim wsiądziemy na rower? Oczywiście o jego prawidłowym wyposażeniu tj. co najmniej jednym świetle barwy białej lub żółtej selektywnej, które może być migające (umieszczone z przodu), co najmniej jednym świetle odblaskowym barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jednym świetle pozycyjnym barwy czerwonej, które może być migające (umieszczone z tyłu). Nie zapominajmy również o skutecznie działającym hamulcu oraz sygnale ostrzegawczym (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym dźwięku.
A w jaki sposób zabezpieczyć swój jednoślad przed jego utratą? Poniżej kilka rad, które warto zapamiętać i stosować;
- Rozważ możliwość profesjonalnego zabezpieczenia Twojego roweru, im lepsze blokady tym większy orzech do zgryzienia dla potencjalnego złodzieja.
- Zabezpiecz razy dwa – dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno, im więcej czasu zabierze złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower.
- Zakładaj zawsze linki rowerowe – nawet jeżeli odchodzisz tylko na chwilę, przypnij rower do nieruchomej części otoczenia (rama z kołem a nie samo koło).
- Zadbaj o jak najlepsze zabezpieczenia Twojej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał szerokim łukiem.
- Miej oczy otwarte na to, kto wchodzi do Twojej klatki schodowej. Często bez sprawdzenia, wpuszczamy do budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się również złodziej.
- Stosuj trwałe zabezpieczenia przytwierdzone do podłoża czy ściany przechowując rower w pomieszczeniu piwnicznym czy na balkonie, nie przechowuj roweru na balkonie, jeżeli jest łatwa możliwość wejścia na niego z zewnątrz (parter, wysoka roślinność).
- Jeżeli w bloku nie ma domofonów – zwróć się do Zarządu budynku z wnioskiem o jego zamontowanie.
Ponadto, rozważ możliwość zabezpieczenia roweru poprzez jego trwałe oznakowanie urządzeniem N-grawer w najbliższej jednostce Policji, znakowanie jest bezpłatne. Oznakowany przedmiot jest mało atrakcyjny dla złodzieja, a jeżeli dojdzie do jego kradzieży, to naniesiony znak pomoże nam zidentyfikować Twój rower podczas kontroli.
Znakowanie rowerów odbywa się w każdej jednostce na terenie naszego miasta wg. poniższego harmonogramu ;
I. KP Śródmieście ul. Kaszubska 35 |
Koordynator programu : st. asp. Dariusz Staniak tel. 91 82 12 232 |
II. KP Niebuszewo ul. Al. Jana Pawła 37 |
Koordynator programu : st.sierż. Tomasz Biegun tel. 91 82 14 545 |
III. KP Pogodno ul. Mickiewicza 161 |
Koordynator programu : st. asp. Rafał Roszak tel. 91 82 14 330 |
IV.KP Nad Odrą ul. Bardzińska 1a |
Koordynator programu : st. asp. Sylwester Flak tel. 91 82 16 480 |
V. KP Dąbie ul. Pomorska 15 |
Koordynator programu : asp. Rafał Dąbrowski (wz. st.asp. Mirosław Rożuk) tel. 91 82 12 767 |
Wyk. st. sierż. Monika Malińska