Akcje profilaktyczne

Strzeżonego sąsiad strzeże

"Strzeżonego sąsiad strzeże", które mają na celu zapobieganie włamaniom m.in. do mieszkań. W ramach działań, mieszkańcy miasta informowani będą, w jaki sposób zabezpieczyć swoje mieszkania, piwnice i pojazdy przed włamaniem bądź kradzieżą. Działania w ramach programu, mają skłonić mieszkańców do większej dbałości o własne mienie i reagowania na sytuacje niebezpieczne. Zachęcamy do współpracy z nami w ramach przedmiotowych działań.

Strzeżonego Sąsiad Strzeże”. W ramach programu, mieszkańcy miasta informowani są w jaki sposób zabezpieczyć swoje mieszkania, domy i pojazdy przed włamaniem bądź kradzieżą.  Działania mają na celu uruchomić również tzw. czujność sąsiedzką, która może skutecznie zapobiec tego typu zdarzeniom. Dodatkowo mają skłonić mieszkańców do większej dbałości o własne mienie i reagowania na sytuacje niebezpieczne. Spotkania ze społeczeństwem odbywają się cyklicznie podczas konsultacji społecznych, w trakcie festynów osiedlowych i miejskich oraz w ramach stoisk profilaktycznych na terenie hipermarketów z asortymentem budowlanym. Podczas spotkań przekazywane są materiały informacyjne oraz w miarę możliwości drobne upominki nawiązujące do meritum programu.

PAMIĘTAJ! Nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie posiadanego przez Ciebie mienia. Najlepszym alarmem jest czujność własna i sąsiada. Stosując się do poniższych zasad, znacznie utrudnisz „sprawę” włamywaczowi.

„ABC”
 ZABEZPIECZENIA POSIADANEGO MIENIA 
PRZED JEGO UTRATĄ W PRZYPADKU WŁAMANIA.

Przeczytaj poniższe wskazówki i zastanów się, czy zrobiłeś niezbędne minimum by zabezpieczyć swoje mieszkanie przed włamaniem?

Po 1 - Domofon to pierwsze z zabezpieczeń, jednak pamiętaj aby za jego pomocą nie wpuszczać na klatkę osób obcych. Przypominaj o tym również dzieciom.

Po 2 - Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe, najlepiej aby posiadały atesty świadczące o ich antywłamaniowych walorach technicznych.

Po 3 - Jeżeli masz możliwość, załóż system alarmowy. Nawet atrapa może spowodować, że potencjalny złodziej nie podejmie się włamania do Twojego mieszkania.

Po 4 - Postaraj się zamontować w drzwiach zabezpieczenia przeciwwyważeniowe.

Po 5 - Zadbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – z reguły włamywacz unika miejsc oświetlonych.

Po 6 - Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer.

Po 7 - Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamania. Forsowane są drzwi balkonowe, okna a włamywacze stosują różne metody:

 • wyważenie okna,
 • stłuczenie szyby,
 • wyważenie drzwi balkonowych.

Czasem jednak nie muszą się w ogóle wysilać, bowiem sami im ułatwiamy działanie nie zabezpieczając okien i balkonów, pozostawiając je otwarte i bez dozoru.

Po 8 - Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi etc., nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

 

Mieszkasz w domku jednorodzinnym? Pamiętaj dodatkowo, aby:

 • zabezpieczyć dom poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku,
 • zabezpieczyć drzwi garażowe oraz inne pomieszczenia gospodarcze, poprzez które łatwo można dostać się do domu,
 • zadbać o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu.

 

Ktoś dzwoni, puka do drzwi? Otwórz je, ale najpierw:

 • spójrz przez wizjer kto stoi za drzwiami, jeżeli jest to nieznana Ci osoba – spytaj o cel wizyty i poproś o okazanie dokumentu, tak abyś mógł przeczytać nazwisko (policjant też ma obowiązek wylegitymować się). Osoba o uczciwych zamiarach zrozumie Twoją ostrożność,
 • na ogół znasz „swojego” listonosza czy przedstawiciela administracji, zachowaj się szczególnie ostrożnie, jeżeli pojawi się nieznana Ci osoba podająca się za pracownika m.in. tych instytucji.

JEŻELI OBAWIASZ SIĘ NIEZNAJOMEGO, NIE WPUSZCZAJ GO! 

NIE KAŻDY KTO DZWONI CZY PUKA DO TWOICH DRZWI MA UCZCIWE ZAMIARY. 

ZAPROPONUJ ABY OSOBA PRZYSZŁA NASTĘPNEGO DNIA, 
PONIEWAŻ W DANYM MOMENCJE NIE MASZ MOŻLIWOŚCI ROZMOWY. 

ZADZWOŃ DO KOGOŚ Z RODZINY, BĄDŹ ZAPROŚ SĄSIADA, 
ABY BYŁ Z TOBĄ PODCZA WIZTY „NIEZNAJOMEGO”.

 

Wychodzisz z domu na chwilę? PAMIĘTAJ!

Po 1 - zamknij wszystkie okna i drzwi, w  większości przypadków włamywacz dostaje się do mieszkania przez uchylone okno,

Po 2 - nie zostawiaj kluczy w „schowkach przed mieszkaniem” ( pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) to pierwsze miejsca do których zajrzy, zanim dokona włamania do Twego domu,

Po 3 - pamiętaj o zamykaniu okienek piwnicznych i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do pomieszczenia,

Po 4 - wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje,  możesz także pozostawić w pokoju włączone światło, stworzysz w ten sposób pozory obecności domowników,

Po 5 - nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu „będę za dwie godziny” albo „wracam jutro”, dajesz tym samym jasne informacje włamywaczowi o stanie faktycznym - braku domowników w mieszkaniu,

Po 6 - wychodząc, nawet na krótko, po listy do skrzynki czy wyrzucić śmieci - zamykaj drzwi na klucz,

Po 7 - dziecko posiadające na szyi klucze do mieszkania, to nie do końca trafiony pomysł – włamywacz potrafi wejść niepostrzeżenie w posiadanie takiego klucza lub wykonać jego odcisk.

 

Nie ryzykuj jeśli nie musisz!

 • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii,
 • „dobre schowki” typu szafa, doniczka z kwiatami, książka czy cukiernica są doskonale znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności,
 • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć osoby obce,
 • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj w banku,
 • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (DVD, komputer, telewizor, kamera, itp.) oznakuj je w indywidualny trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja, bądź poprzez naniesienie trwałego oznakowania we właściwej terytorialnie jednostce Policji (szczegóły na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji) – to sprawi, że przedmiot będzie mniej atrakcyjny dla złodzieja, 
 • sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzna cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie.

 

Jednak najważniejsze jest to, abyś nie był/a anonimowy/a – poznaj swojego sąsiada!

Dobrze znający się sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i ogólnemu chuligaństwu.
Dlatego też porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak wspólnie zachować „Sąsiedzką czujność”:

 • kiedy zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania – dzwoń na Policję,
 • kiedy usłyszysz hałas w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali – dzwoń na Policję,
 • jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otworzyć drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu – dzwoń na Policję,
 • jeżeli zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub parkingu – dzwoń na Policję,
 • jeżeli staniesz się świadkiem włamania – dzwoń na Policję,
 • widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast dzwoń na Policję,

 

PAMIETAJ! Wzajemna pomoc, nic nie kosztuje!

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:

 • zapalenie codziennie chociaż na kilka minut światło w różnych pomieszczeniach,
 • otwieranie na kilka minut okna, drzwi balkonowych,
 • wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji,
 • usuwanie z pod drzwi materiałów reklamowych i ulotek.

 

Zachowując „Sąsiedzką czujność” masz szansę:

 • mieszkać  w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu,
 • odzyskać poczucie spokoju o swoich najbliższych i swoje mienie,
 • spokojnie wychodzić do pracy, wyjeżdżać na urlop mając pewność, że sąsiad będący w tym czasie w domu dopilnuje Twojego mieszkania.

STRZEŻONEGO SĄSIAD STRZEŻE

Bądź czujnym sąsiadem! 
Pamiętaj, jutro złodziej może przyjść do Ciebie.
Widzisz coś niepokojącego? 
--- Zadzwoń --- 
997/112

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.61 MB)

Powrót na górę strony